USA terviseametnike hinnangul on tegelikult nakatunud 20 miljonit ameeriklast

Koroonaviiruse testimise järjekord USA-s Florida osariigis.
Koroonaviiruse testimise järjekord USA-s Florida osariigis. Autor/allikas: SCANPIX / AFP / Octavio Jones

USA tervishoiuametnike hinnangul on Ameerika Ühendriikides tegelikult 20 miljonit koroonaviirusega nakatunut, mis tähendab, et miljonid ameeriklased ei teagi, et neil on COVID-19.

Kui hinnang tõele vastab, siis see tähendab, et tegelik nakkusekandjate arv on ametlikult teatatud 2,3 miljonist ligi kümme korda suurem. Hinnang tuli ajal, kui ühest küljest püüab president Donald Trump USA avalikkust koroonaviiruse suhtes rahustada ja samas on kümmekond osariiki teatanud nakkuste arvu murettekitavast kasvust.

Nakatunute selline hulk tähendab, et kuus protsenti Ühendriikide 331-miljonilisest elanikkonnast on viirusekandjad, jättes samas enamuse rahvastikust viirusele endiselt vastuvõtlikuks. Varasemalt on USA haiguste kontrolli- ja ennetamiskeskus ning riigi juhtiv epidemioloog Anthony Fauci öelnud, et isegi kuni 25 protsendil nakatunud inimestest ei pruugi sümptomeid olla.

Äsjaavaldatud hinnang põhineb üle riigi kogutud vereproovide CDC-uuringutel. Varasemate testimistega ei avastatud paljusid nakatunuid, kuna siis ei jätkunud veel piisavalt teste ning neid kasutati ainult koroonaviiruse sümptomitega inimeste testimiseks.

USA administratsiooni ametnikud on uutest andmetest rääkides kinnitanud, et hoolimata mõnedest uutes viirusepuhangutest on neil olukord kontrolli all. Nad ütlesid anonüümsust paludes, et ei soovi tervisekriisi alahinnata, kuid kinnitasid, et riik on nüüd testimisvahendite osas hoopis tugevamas positsioonis kui aprillis, mil olid samasugused nakatumisnumbrid.

Ametnikud ei esitanud oma vereproovide kogumise täielikke tulemusi, samas on mitmete sõltumatute ekspertide hinnangul proovide võtmise metoodika ja asukohad võtmetähtsusega nende tähenduse tõlgendamisel.

Harvardi ülikooli tervisepoliitika teadur Thomas Tsai ütles uudisteagentuurile AP, et 20 miljonit tundub mõistlik, kuid enamasti esitatakse selliseid hinnanguid vahemikuna ja on oluline teada, kui lai see on.

"Seda on raske tõlgendada ainult ühe numbri põhjal ja ilma kontekstita, näiteks millised asukohad valiti ja kas see oli tõesti juhuslik elanikkonna osa või madala või kõrge levimusega alad, mis võib tulemusi moonutada," rääkis Tsai.

Vaatamata sellele, et Valge Maja on igapäevased koroonaviiruse briifingud lõpetanud, on administratsioon jälginud tähelepanelikult andmeid COVID-19 leviku kohta ning on saatnud CDC meeskonnad välja, et tuvastada ja peatada haiguspuhangud üle kogu riigi.

Nakatumiste kasv lõunaosariikides paneb Trumpi muretsema

Samas on kümmekond osariiki viimastel nädalatel täheldanud murettekitavat uute juhtumite lainet ning ka testides avastatud positiivsete juhtumite protsent on tõusnud kriitilise piirini. Seitsmes osariigis on enam kui 10 protsenti testidest positiivsed. Ja vabariklase Trumpi administratsiooni ametnike meelehärmiks on viimastel päevadel nakatumiste arvu kasvu osas domineerinud niinimetatud päikesevööndi (Sun Belt) osariigid, mis üldjuhul on Vabariikliku partei toetusbaas.

Selle asemel osutavad nad nüansseeritumatele maakondlikele andmetele, mis näitavad kümmet protsenti ületavat positiivsete testide määra ainult kolmes protsendis maakondades. Kuid nad tunnistavad, et mõned kõige kiirema nakatumise kasvuga piirkonnad on kõige rahvarohkemad, mis viitab sellele, et kümned miljonid ameeriklased elavad kõrge nakatunute osakaaluga piirkondades.

Osariikide taasavamisel on administratsiooni sõnul kuberneride ja kohalike ametnike otsustada, kuidas nakatumispuhangutele reageerida. Näiteks Texase vabariilasest kuberner Greg Abbott soovitas elanikel jääda oma turvalisuse huvides koju, kuna tema osariigis paistab peamine kasv suurlinnades.

Ametnike sõnul tegelevad CDC-meeskonnad uute haiguspuhangute avastamisega ja tugevdavad kaitsemeetmeid, nagu sotsiaalne distantseerumine ja maskide kandmine raskesti kannatada saanud piirkondades. Samuti meenutavad nad ohustatud elanikkonna gruppidele, et nad peaksid rakendama äärmuslikke ettevaatusabinõusid.

Terviseametnike sõnul on haiguspuhangu olemus nüüd teistsugune kui paar kuud varem, kui nädalate kaupa oli surmajuhtumeid rohkem kui tuhat päevas ja haiglad kogu riigis töötasid võimete piiril. Nende väitel peegeldab registreeritud positiivsete juhtumite nüüdne kasv juba ammu valitsevat olukorda. Ametnik sõnul kuvatakse nakatumiste arvu alles nüüd andmetes korrektselt, kuna riik on suurendanud testimist ja järelevalvet.

Vahepeal on koroonaviirusesse suremuse näitajad sujuvalt langenud, nagu ka hospitaliseerimised kõikjal, välja arvatud mõned üksikud kolded.

Ametnike jaoks kinnitab see nende hüpoteesi, et miljonid ameeriklased olid selle aasta alguses enda teadmata viirusenakkuse saanud. Mai alguse jooksul seati föderaalsetes suunistes esikohale testimine sümptomaatilistele ja kõrge riskitasemega inimestele.

Kuna testimist on nüüd tugevalt laiendatud, arvavad ametnikud, et 50 protsenti Florida ja Texase uutest juhtudest on 35-aastased või nooremad ning enamik neist on asümptomaatilised.

USA kontrollib päevas umbes 500 000 patsienti. Johns Hopkinsi ülikooli andmetel jäävad Ühendriigid nakatumiste suhtarvult alla mitme muu riigi, sealhulgas Hispaania, Austraalia, Venemaa ja Islandi näitajatele.

Viiruse avastamiseks vajaliku testimise määra osas ei ole teaduslikku üksmeelt. Kuid paljude ekspertide sõnul peaks USA-s kontrollima iga päev 1–3 miljonit inimest, et avastada uusi juhtumeid ja vältida puhanguid. Administratsiooni ametnikud ütlesid, et loodavad saavutada sügiseks võimekuse viia läbi 20–40 miljonit testi kuus.

Testimist piirab vajalike varude nappus, kuid mõnes piirkonnas on testide järele ka vähene nõudlus.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Associated Press

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: