Valgevene teatas 32 Vene palgasõduri kinnipidamisest

{{1596017400000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / TT NYHETSBYRÅN

Valgevene riigimeedia väitel võtsid korrakaitsjad ööl vastu kolmapäeva Minski lähedal kinni 32 välismaisesse erasõjaettevõttesse Wagner kuuluvat võitlejat, kelle eesmärk olevat riiki destabiliseerida.

Teade palgasõdurite kinnivõtmisest on järjekordne pööre ebatavalises valimiskampaanias, mille käigus on president Aleksander Lukašenko pannud vangi oma potentsiaalsed võistlejad.

Valimised peetakse 9. augustil ja nendeni on jäänud vähem kui kaks nädalat. Lukašenko kandideerib kuuendaks ametiajaks, kuid rahva hulgas kasvab rahulolematus tema poliitikaga.

Ta on juba varem mõne kriitiku kohta väitnud, et neid kontrollivad Moskva "nukujuhid", kuid Kremli ei ole ta otse süüdistanud.

"Täna öösel võtsid Valgevene korrakaitsetöötajad Minski lähedal kinni 32 välismaisesse erasõjaettevõttesse kuuluvat sissi," seisis uudisteagentuuri BelTa teates.

Veel üks mees olevat saadud kätte Lõuna-Valgevenes.

Uudisteagentuur avaldas 33 "kinni peetud Vene kodaniku" nimed.

BelTA väitel said Valgevene korrakaitseametkonnad teada rohkem kui 200 sissi saatmisest Valgevenesse, et õõnestada valimiste eel olukorda. Kus ülejäänud end varjavad, agentuur ei öelnud.

"Venemaalastel oli igaühel kaasas väike kott ja kõigi peale kokku kolm suurt rasket sumadani, mida tõstsid sõidukitesse mitu meest," edastas agentuur.

Selle teatel kolis ööl vastu 25. juulit Minskisse saabunud rühm ühte hotelli ja pidi sealt välja kolima sel samal päeval, kuid tegi seda 27. juulil ja seadis end sisse ühes Minski rajooni sanatooriumis.

"Sanatooriumi juhtkonna andmetel tõmbasid saabunud endale tähelepanu Vene turistide jaoks tavatu käitumise ja ühesuguse sõjaväelise lõikega  riietusega. Napsu nad ei võtnud, meelelahutusasutustes ei käinud, hoidsid omaette, püüdes endale tähelepanu mitte tõmmata. Nad uurisid väikeste rühmadena tähelepanelikult sanatooriumi ümbrust," märkis agentuur.

"Täna öösel võeti need 32 inimest KGB rühma A ja Minski siseasjade valitsuse eriüksuse poolt kinni. Üks inimene tabati veel riigi lõunaosas. Juurdluskomiteee alustas nende isikute osas kontrolli," edastas juurdluskomitee.

Varem märkis  Valgevene president Aleksandr Lukašenko Marjina Gorka 5 üksikeribrigaadi külastades, et tänapäeva tingimustes algavad sõjad tänavameeleavaldustest, millesse võidakse kaasata erasõjaväeettevõtete töötajad.

"Riigisekretär (Valgevene julgeolekunõukogu sekretär Anderi Rakav) ütles õigesti, et igasugused sõjad algavad praegu tänavameeleavaldustest, rongkäikudest ja pärast maidanidest. Kui meil maidaniks enda omi ei jätku (meil maidaniga lööduid napib), tuuakse nad mujalt. Need on kutselised sõjaväelased, bandiidid, keda valmistatakse eraldi ette, peamiselt kogu maailma erasõjaväeettevõtetes ja teenivad prisket raha provokatsioonidega neis või teistes riikides," märkis president. 

Valgevene julgeolekuteenistus on ka varem enne suuremaid valimisi teatanud väidetavate välismaiste vandenõude paljastamisest. 

Moskva ei ole vahistamisteadet kommenteerinud.

Vene saatkond Minskis ütles Twitteris, et Valgevene valitsus ei ole neid Vene kodanike vahistamisest teavitanud.

Ida-Ukraina separatistide poolel võidelnud vene kirjanik Zahhar Prilepin, ütles, et tunneb mõnd vahistatud meest. 

"Seal on mitu meie pataljoni võitlejat," ütles ta Valgevenes avaldatud nimekirjale viidates.

Ta avaldas Facebookis arvamust, et mehed olid Valgevenes läbisõidul teel mõnda teise sihtkohta, mida Valgevene kindlasti väga hästi teab.

Valgevene ei ole koroonapandeemia ajal piire sulgenud ja lennuliiklus toimib tavapäraselt.

Wagneri grupp on Wikipedia andmeil 2014. aastal Venemaal asutatud paramilitaarne organisatsioon, mis on mitmel pool maailmas toimunud sõjalistes konfliktides toetanud Venemaa huve. Asutamisest alates on üksuse võitlejad osalenud väidetavalt Süüria, Liibüa ja Sudaani kodusõjas ning Donbassi sõjas.

Lukašenko nõuab Venemaalt selgust vahistatud väidetavate sisside kohta

Valgevene president Aleksander Lukašenko nõudis kolmapäeval Moskvalt selgitust väidetavate Vene võitlejate kohta, kes Valgevenes kinni võeti.

"On vaja pöörduda otsekohe asjaomaste Vene struktuuride poole, et nad seletaksid, mis toimub," ütles Lukašenko kriisikoosolekul.

Lukašenko ütles riikliku julgeolekunõukogu erakorralisel istungil, et ei taha liitlast Venemaad laimata, kuid Moskva peab ise asjasse selguse tooma.

"Kui nad on süüdi, tuleb neil sellest olukorrast väärikalt väljuda," ütles ta.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Interfax, AFP, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: