Venemaa tekitas ootamatult ummikud Valgevene piirile

Vene-Valgevene piiripunkt.
Vene-Valgevene piiripunkt. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Vene piirivalve karmistas ootamatult kontrolli piiripunktides Valgevenega, põhjustades maanteedel kilomeetritepikkused järjekorrad.

"Me kontrollime inimeste andmeid, vahest see tekitaski mõningased järjekorrad," öeldi Vene piirivalvet koordineeriva Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) Smolenski oblasti esindusest väljaandele Naša Niva. Mis eesmärgil kontrolli karmistati, Smolenski piirivalvurid väljaandele öelda ei osanud ja soovitasid selle küsimusega Moskvasse pöörduda.

Sotsiaalmeedias kirjutatu põhjal kontrollivad Vene piirivalvurid nüüd ka neid veokijuhte, kes suunduvad riigist välja, Valgevenesse. Kui neil dokumente kaasas ei ole, neid riigist välja ei lubata.

Valgevene poolel mingit tugevdatud kontrolli ei toimu, ehkki neljapäeval väitsid Minski võimud, et Venemaal Pihkva ja Neveli lähistel valmistatakse ette uusi palgasõdureid Valgevenesse saatmiseks.

Venemaa sammu põhjuseks arvatakse olevat 33 Vene erasõjakompanii Wagner palgasõduri kinnivõtmine Valgevenes ööl vastu 29. juulit. Valgevene võimude väitel pidid need võitlejad korraldama riigis provokatsioone enne 9. augusti presidendivalimisi. Venemaa väitel pidid turvatöötajatena tegutsevad mehed suunduma Minski kaudu Istanbuli, kuid jäid selgitamata põhjusel lennust maha.

Reedel nõudis Venemaa Minskilt olukorra selgitamist ja meeste vabastamist.

Venemaa ja Valgevene on sõlminud liitriigi lepingu, mille alusel kahe riigi piiril üldjuhul kontrolle ei tehta.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: