Valgevene seostab Vene palgasõdureid opositsiooni presidendikandidaadiga

Valgevene opositsiooni presidendikandidaat Svetlana Tihhanovskaja.
Valgevene opositsiooni presidendikandidaat Svetlana Tihhanovskaja. Autor/allikas: SCANPIX / TASS

Valgevene võimude väitel on alust arvata, et opositsioonilise presidendikandidaadi abikaasal võis olla seos kolmapäeval vahistatud 33 Vene palgasõduriga, keda Minsk kahtlustab plaanis korraldada valimiste eel vägivaldseid provokatsioone.

Valgevene riiklik uudisteagentuur BelTa teatas neljapäeval, et presidendikandidaat Svetlana Tihhanovskaja vahi all hoitava abikaasa Sergei suhtes algatati mitu kriminaalasja, muuhulgas ka rahutuste õhutamise süüdistuse alusel. Svetlana Tihhanovskaja kandideerib Valgevene 9. augusti presidendivalimistel oma abikaasa Sergei asemel. Valgevenes ülipopulaarne blogija Sergei Tihhanovski vahistati pisut enne kandideerimisdokumentide esitamist, misjärel otsustas kandideeriada Svetlana, kes on lubanud valimiste võitmise järel korraldada uued, ausad presidendivalimised.

Valgevene teatas neljapäeva ennelõunal, et erasõjafirma Wagner kinnipeetud 33 võitlejat kahtlustatakse terroriaktide kavandamises enne 9. augusti presidendivalimisi. Valgevene kutsus välisministeeriumisse aru andma Vene suursaadiku.

Moskva teatas, et ootab Minskilt ammendavaid selgitusi Vene kodanikest võitlejate kinnipidamise kohta ning avaldas lootust, et nende õigused on täielikult tagatud.

Valgevenet alates 1994. aastast valitsenud autoritaarne president Aleksandr Lukašenko kandideerib 9. augusti valimistel kuuendaks ametiajaks, kuid rahva hulgas kasvab rahulolematus tema poliitikaga ning ta on pidanud kasutama erinevaid võtteid, et mitu populaarset opositsioonikandidaati konkurentsist kõrvaldada. Samuti arvatakse, et ka Moskva võib soovida tema väljavahetamist, kuna Lukašenko on suutnud vastu seista Venemaa soovile kaks riiki ühendada.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: