Valgevene lükkas tagasi Kremli väited wagnerlaste plaanist Istanbuli sõita

Wagneri võitlejate kinnivõtmine Valgevenes.
Wagneri võitlejate kinnivõtmine Valgevenes. Autor/allikas: SCANPIX / TT NYHETSBYRÅN

Valgevene võimud lükkasid tagasi Kremli väited nagu oleks Minski lähistel kinni võetud Vene erasõjakompanii Wagner võitlejad plaaninud sõita edasi Istanbuli.

"Nagu uurimine näitas, ei plaaninud nad sinna sõita," ütles Valgevene uurimiskomitee esindaja Aleksandr Agafonov. Tema sõnul selgus palgasõdurite ülekuulamisel, et 11 neist olevat kavatsenud sõita Venezuelasse, 15 Türgisse, kaks Kuubale, üks Süüriasse, üks ei teadnud, kuhu pidi lendama ning kolm keeldusid ütlemast.

Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov väitis neljapäeval, et ööl vastu kolmapäeva vahistatud 33 Wagneri võitlejat olevat plaaninud Minskist edasi sõita Istanbuli, kuid olevat oma lennust maha jäänud. Valgevene väitel olevat aga Vene palgasõdurid saabunud riiki, et seal enne 9. augusti presidendivalimisi provokatsioone korraldada.

"Tundub kahtlane, et ühe reisiga on võimalik lennata eri riikidesse, mis pealegi asuvad eri maailmajagudes," ütles Agafonov reedel.

Ukraina esitas palve wagnerlased välja anda

Ukraina teatas reedel, et esitab Valgevenele taotluse anda välja 28 Minski lähedal vahistatut Vene palgasõdurit, kuna kahtlustab, et nad osalesid separatistide poolel Donetski oblastis Ukraina-vastases sõjategevuses.

Varasemalt oli Valgevene välisministeerium edastanud Ukrainale kinni peetud Vene palgasõdurite nimekirja. "Me saime Valgevenes kinni peetud kodanike nimekirja ning Valgevene välisministeerium palus see edastada Ukraina pädevatele organitele, et kontrollida, kas neist keegi on meie riigi territooriumil kuritegusid toime pannud või osalenud sõjategevuses," ütles Ukraina välisminister Dmitri Kuleba reedel peetud veebripressikonverentsil.

Kremli esindaja Peskov ütles reedel vastuseks küsimusele, kuidas reageerib Moskva sellele, kui Valgevene kinnivõetud võitlejad, kellest umbes pooled on Ukraina kodanikud, Ukrainale välja annab, et Venemaa peab neid oma kodanikeks. "Me ei tunnista Ukraina kodakondsust, nad on Vene kodanikud," ütles Peskov.

Vaatlejate hinnangul kasutab Venemaa Wagneri kompanii võitlejaid oma huvide edendamiseks sõjalistes kofliktides üle maailma. Nii olevat wagnerlased sõdinud Süürias, Liibüas, Kesk-Aafrika Vabariigis, Sudaanis ning koolitanud ka Venezuela diktaatorile lojaalseid võitlejaid.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: