Valgevene ja Ukraina tugevdavad omavahelise piiri valvamist

Valgevene julgeolekunõukogu juht Andrei Ravkov on peaminie infoallikas Vene palgasõdurite tabamise juhtumi valgustamisel.
Valgevene julgeolekunõukogu juht Andrei Ravkov on peaminie infoallikas Vene palgasõdurite tabamise juhtumi valgustamisel. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Valgevene ja Ukraina otsustasid pärast 32 Vene palgasõduri kinnivõtmist Minski lähistel tugevdada omavahelise piiri valvamist ning tõhustada koostööd piiril.

Koostöö tihendamine peab ära hoidma katsed destabiliseerida olukorda mõlemas riigis, teatas Valgevene välisministeerium. Otsus järgnes sellele, kui Valgevene oli neljapäeva hommikuks kutsunud välisministeeriumisse vestlusele Venemaa ja Ukraina suursaadiku.

Valgevene teatas kolmapäeval, et riigi õiguskaitseorganid võtsid riigis kinni Vene erasõjakompanii Wagner 33 võitlejat - neist 32 Minski lähedal ja ühe riigi lõunaosas - , kes väidetavalt oli saabunud 9. augusti presidendivalimiste eel riiki destabiliseerima. Kokku olevat riiki saabunud 200 Vene võitlejat.

Valgevene: piiri taga ootavad uued palgasõdurid

Valgevene julgeolekunõukogu riigisekretär Andrei Ravkov ütles neljapäeval, et võimud jätkavad ülejäänud Vene palgasõdurite otsimist.

Samuti kinnitas Ravkov, et Valgevene lähistel Venemaal, Pihkva ja Neveli piirkonnas valmistatakse ette uusi gruppe Valgevenesse saatmiseks.

Ravkovi sõnul on kinnipeetud Wagneri võitlejad ülekuulamistel tunnistanud, et neid saadeti Valgevenesse revolutsiooni tegema.

Presidendikandidaate hoiatati piirangutest

Valgevene võimud kutsusid neljapäeva hommikul riigi keskvalimiskomisjoni presidendivalimistel osalevad kandidaadid või nende esindajad, keda informeeriti olukorrast ning hoiatati võimalikest piirangutest valimiskampaania ürituste korraldamisel, kuna nendel võib karta terroriakte, teatas väljaanne telegraf.by.

Valgevenet alates 1994. aastast valitsenud autoritaarne president Aleksandr Lukašenko kandideerib 9. augusti valimistel kuuendaks ametiajaks, kuid rahva hulgas kasvab rahulolematus tema poliitikaga ning samuti arvatakse, et ka Moskva sooviks tema väljavahetamist, kuna Lukašenko on suutnud vastu seista Venemaa soovile kaks riiki ühendada.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters, telegraf.by

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: