Minskis avaldas opositsioonikandidaadi toeks meelt umbes 60 000 inimest

Foto: SCANPIX/REUTERS/Vasily Fedosenko

Neljapäeval kogunes Valgevene pealinnas Minskis umbes 60 000 inimest, kes avaldasid toetust opositsioonikandidaat Svetlana Tihhanovskajale.

Miitingud opositsiooni toetuseks toimusid mitmel pool Valgevenes. Miitingutel lauldi, hüüti loosungeid ja kutsuti president Aleksandr Lukašenkot ametist lahkuma. Samuti tuletati meelde 9. augustil valima minemise tähtsust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Nii kaua kui ma ennast mäletan, olen elanud vales. Otsatu vale. Ma tahan, et see vale lõppeks," rääkis Igor.

"Nagu enamik siin, tulime ka seetõttu, et tahame, et meie häält arvestataks. See on ka kõik. Me ei soovi riigipööret ega revolutsiooni," ütles Aleksandr.

"Tulin uue riigi, uute võimaluste toetuseks, et saaksime lõpuks hääle ja suudaksime oma huve väljendada. Et meie valitsus austaks meid," rääkis Nadežda.

Kui üldiselt ei ole valimiskomisjon opositsioonikandidaate kinnitanud, on tehtud erand Svetlana Tihhanovskajale. Tema abikaasat seostatakse Wagneri võitlejate toomisega riiki, eesmärgiga seda destabiliseerida.

"Ma ei ole poliitik ja ma ei vaja võimu, kuid mu mees on vangis. Ma olen väsinud olemast kannatlik. Olen tüdinud vaikimisest. Olen tüdinud hirmust. Võimud räägivad mingist revolutsioonist. Mu jumal, milline revolutsioon? Me tahame lihtsalt õiglasi valimisi," kõneles Tihhanovskaja.

Temaga on jõud ühendanud samuti valimistelt kõrvale jäetud opositsioonilise Valeri Tsepkalo abikaasa Veronikaga. Tsepkalo ise põgenes riigist koos lastega.

"Kui inimesed ei läheks tänavatele, oleks mul võimatu tagasi jõuda, sest mind võetakse pantvangiks," ütles Valeri Tsepkalo.

Valgevene keskvalimiskomisjon akrediteeris presidendivalimistele 155 rahvusvahelist vaatlejat. Eelmistel valimistel 2015. aastal oli välisvaalejaid 928.

Moskva nõuab, et Minsk vabastaks kolmapäeval Valgevenes vahistatud Vene kodanikud. Kreml ütleb, et tegemist oli turvatöötajatega, kes olid teel Istanbuli ühe erafirma kaitsele, kuid jäid lennukist maha, mitte Wagneri grupi liikmetega.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: