Riia valimised võitis nimekiri Arengule/Poolt! ja Progressiivsed ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1598759760000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Riia linnavolikogu erakorralised valimised võitis nimekiri Arengule/Poolt! ja Progressiivsed (AP/P), Üksmeel jäi teiseks ja Uus Ühtsus tuli kolmandaks, teatas pühapäeval Läti keskvalimiskomisjon pärast kõigi häälte kokkulugemist.

Läti pealinna volikokku on esialgsete tulemuste järgi pääsenud seitse erakonda . AP/P saab 18 mandaati, Üksmeel 12 ja Uus Ühtsus kümme. Rahvuslik Liit/Läti Regioonide Ühendus saab seitse mandaati, Au Teenida Riiat (GKR) viis mandaati, Läti Venelaste Liit (LKS) ja Uus Konservatiivne Partei (JKP) kumbki neli mandaati. 

Ülejäänud valimistel osalenud erakonnad ei ületanud viie protsendi lävendit, et Riia linnavolikokku pääseda. 

Valimistel tuvastati probleemid kahes valimisjaoskonnas, kus tuli kehtetuks kuulutada umbes 600 häält, kuna ümbrikel hääletussedelitega puudusid vajalikud templid. 

Laupäevastel valimistel osales umbes 40,58 protsenti hääleõiguslikest elanikest. Tegemist on Riia linnavolikogu valimiste ajaloo kõige madalama valimisaktiivsusega alates vähemalt 1997. aastast, teatas keskvalimiskomisjon. Kokku tuli hääletama 171 507 inimest. 

Samas olid need viimase aja ühed olulisemad valimised Lätis üldse ning tõid pealinna venemeelse juhtimise asemel võimule Läti parteid.

Parteiühenduse Arengule/Poolt! - Progressiivsed linnapeakandidaat Martinš Stakis ütles, et riialased andsid mandaadi parteidele, kes seni olid Riia linnaduumas opositsioonis.

"See tähendab, et oleme saanud kindla eelduse muudatusteks. Oleme oma kolm peamist eelistust määratlenud nii: esiteks - Riia taristu. Peame lõpetama tööd, mis on alustatud - sildade ja teede remondi. Teine on täiesti uus juhtimismudel Riias ja võitlus korruptsiooni vastu. Me ei varja, et see on Riias praegu väga aktuaalne. Ja kolmas on investeeringud, innovatsioon ja töökohad," loetles Stakis.

Võimalik linnapeakandidaat Martinš Stakis soovib veelgi tugevdada Riia rolli Baltimaade keskusena. Eestis, muide, on tal palju tuttavaid nii senise kaitseministeeriumi töö kui ka kohvimüügiga seotud eraäri tõttu. Stakis sai kandidaatidest enim plusse - üle 24 000.

"Sooviksin teha rohkem koostööd. Oskan märgata, mida on tehtud
hästi teie pealinnas Tallinnas ja mis on hästi Vilniuses," lausus Stakis.

Koosmeele linnapeakandidaat Konstantins Cekušins ütles "Aktuaalsele kaamerale", et nad võivad jääda opositsiooni, kuid on valmis koostööks kõigiga.

"Ajalooliselt on meid toetanud venelased, kuid ainult seetõttu, et need,
kes peavad end Läti parteideks, ei soovi kõigi valijatega suhelda," ütles Cekušins.

Koalitsiooniläbirääkimised algavad esmaspäeval. Võimalikul uuel liidul on kokku ülekaalukas enamus ehk 39 kohta. Üldse pääses duumasse 15 nimekirjast seitse.

Allikas: BNS, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: