Minski tänavaid täitsid taas kümned tuhanded meelevaldajad

{{1599384660000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/REUTERS/Tut.By

Valgevene pealinna Minski tänavaid täitsid pühapäeval taas tohutud rahvahulgad sellest hoolimata, et võimud protestijaid kinni võtavad ja on toonud jõu demonstreerimiseks välja soomukeid, veekahureid ja muud eritehnikat.

Neljandat nädalavahetust järjest marsivad valge-puna-valgete lippude all meeleavaldajad kõige erinevamatelt elualadelt katoliku preestritest kuni üliõpilasteni, vanemad lastega, tuntud sportlased. Kantakse autoritaarse presidendi Aleksandr Lukašenko vastaseid plakateid ja skandeeritakse hüüdlauseid.  

Kui hakkas kallama tihedat vihma, läks osa inimesi laiali, kuid sellest hoolimata kogunes Lukašenko residentsi ümbrusse umbkaudu 100 000 inimest.

Julgeolekujõudude aheliku lähedal asusid inimesed suures ringis tantsu lööma. 

Inimõigusrühmitus Vjasna andmeil on pühapäeval Minskis ja teistes linnades kinni peetud vähemalt 200 inimest. Kinnivõetute seas on uudisteagentuuri Interfax andmetel kaks Venemaa kodanikku, kellest üks tuntud bolgija Aleksei Romanov.

Kokku on julgeolekujõud pidanud meeleavaldustel kinni tuhandeid inimesi, kellest paljud süüdistavad miilitsat peksus ja piinamises. Mitu inimest on surnud.

Sellest hoolimata on Minskis käinud kõigil valimistejärgsetel nädalavahetustel meelt avaldamas üle 100 000 inimese. 

 "Hoolimata vihmast ja võimude survest, hoolimata repressioonidest, tuli Minski tänavaile palju rohkem inimesi, kui möödunud pühapäeval," lausus ajakirjanikele opositsioonitegelane Maria Kalesnikava. 

"Ma olen veendunud, et protestid jätkuvad, kuni me võidame." 

Laupäeval oli pealinnas siseministeeriumi andmetel protestimas umbes 4000 inimest, miilits pidas kinni üle 90 protestija. 

Opositsiooni presidendikandidaat Svjatlana Tihhanovskaja kutsus poolehoidjaid pühapäeval "ühtsusmarsile".

Meeleavaldused toimusid pühapäeval ka Grodno, Bresti, Vitebski, Baranovitšõ, Mogiljovo, Braslava ja Pinski linnades.

Valgevenet on haaranud enneolematu protestilaine pärast seda, kui valimiskomisjon kuulutas Lukašenko 80 protsendise toetusega valimiste võitjaks. 

Valgevenelased on avaldanud üle kuu aja meelt kogu riigis, kuigi protestiliikumisel pole selget liidrit – paljud aktivistid on kas vangikongi heidetud või riigist põgenema sunnitud. 

Laupäeval peeti kinni 91 inimest

Siseministeerium teatas pühapäeval, et Valgevenes peeti laupäevastel protestidel kinni 91 inimest, vahendas BNS.

"Kokku peeti 5. septembril avalike ürituste seaduse rikkumise eest kinni 91 inimest. 34 inimest toimetati kinnipidamisasutustesse, kuni nende haldusrikkumine jõuab kohtusse," teatas siseministeerium.

Siseministeeriumi andmetel toimusid meeleavaldused 18 asustatud punktis ja neist võttis osa umbes 4000 inimest.

Opositsiooni korodinatsiooninõukogu esstseisuse liige Olga Kovalenko teatas, et Valgevene võimud viisid ta arestikambrist vastu oma tahtmist poola piirile ja ta oli sunnitud Poola jääma.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael

Allikas: BBC, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: