Taro: kriitilise pöörde Valgevenes võib tuua vägivallapuhang

Foto: ERR

Valgevene sündmuseid jälgiva poliitikavaatleja Igor Taro sõnul kardab ta, et kriitilise pöörde Valgevenes võib tuua Ukraina sarnane vägivallapuhang.

Taro rääkis "Välisilmas", et Valgevene paigutub järjest enam nende riikide sekka, kes revolutsiooni korral pole valmis mingiteks läbirääkimisteks ning põhiseaduslikus raamistikus võimu üleminekuks, vaid on valmis rakendama jõudu piiramatult.

Taro on veendunud, et president Aleksandr Lukašenko ei lahku ametist vabatahtlikult ega väärikalt.

"Eks need sündmused arenevad mingil määral standardhälbe piires, aga variatsioonid on siiski olemas. Ukrainas näiteks Janukovitšil õnnestus pääseda. Mis Lukašenkost saab, seda näitab aeg, aga lihtsalt see ei lähe," lisas ta.

Taro ütles, et kui Valgevenes saabub kriitiline pööre, siis see võib väljenduda mingisuguses vägivallapuhangus.

"Ma kardan natuke ja usun, et keegi ei tahaks seda näha, aga on väga suur tõenäosus, et kriitiline pööre seisneb mingisuguses vägivallapuhangus. Just mõtlesin tagasi Ukraina sündmustele. Eile oli 29. päev, täna on 30. päev ja Ukrainas polnud selleks ajaks ükski inimene surma saanud, Valgevenes on mõned juba surma saanud, aga ei ole nii jõulist vastasseisu tänavatel, tänavamärulit veel ei ole. Mäletatavasti Ukrainas läks väga tõsine tänavamärul lahti umbes kuu pärast seda, kui sündmused algasid. Kui midagi sellist juhtub, siis hakkavad asjad väga kiiresti arenema," rääkis ta.

Meeleavaldajad võitlevad vabade valimiste ja miilitsavägivalla vastu, kuid Taro sõnul ei ole nad veel mõelnud sellele, milline võiks olla opositsiooni juhitud demokraatlik Valgevene.

"Usun, et need inimesed, kes seal tänavatel on ja seisavad vägivallaga silmitsi, sellistele kõrgetele sfääridele veel ei mõtle. /.../ Nemad praegu võitlevad selle eest, et nad saaksid vabad valimised või mingi väärikuse tagasi ja et nad saaksid miilitsavägivallast lahti," rääkis Taro.

"Kui me mõtleme, mis sealt edasi võiks tulla, siis kindlasti meil ei tasu olla nii naiivsed, et me arvaksime, et Valgevene on valmis üleöö hakkama mingiks väga euroopalikuks või tahaks Euroopaga integreeruda 100 protsenti. Isegi keegi on välja pakkunud teoreetiliselt, et Valgevenest võiks saada nagu Balti tiigri moodi, väga kiiresti Euroopaga integreeruv riik. Kindlasti potentsiaal on mingil määral olemas, kuid ilmselgelt pole see ühiskond seal kuigi palju sellele veel mõelnud, tal polegi olnud veel võimalust mitukümmend aastat väga palju mõelda," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: