Norstat: rahvahääletusel oleks ülekaalus abielu mehe ja naise liiduna pooldajad

Abiellumine Õnnepalees.
Abiellumine Õnnepalees. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Nendest kodanikest, kes oleks valmis abieluteemalisel rahvahääletusel osalema, hääletaks 63 protsenti selle poolt, et abielu peaks jääma Eestis mehe ja naise liiduks ning 37 protsenti vastaks eitavalt, selgus Norstati küsitlusest.

Abieluteemalisel rahvahääletusel osaleks 75 protsenti vastajatest, 18 protsenti ei osaleks ning seitse protsenti vastas "ei oska öelda", selgus Norstati poolt läbi viidud ja Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud 1000 vastajaga küsitlusest.

Nende vastajate seas, kes lubasid rahvahääletusel osaleda, olid ülekaalus seisukohad, et abielu peaks jääma mehe ja naise vaheliseks liiduks. Ehk kui inimestelt küsiti, kuidas nemad vastaks rahvahääletusel küsimusele: "Kas abielu peaks jääma Eestis mehe ja naise vaheliseks liiduks?", andis 63 protsenti vastuseks "jah" ning 37 protsenti "ei".

Seisukohad rahvahääletuse küsimuses eristavad selgelt koalitsiooni ja opositsiooni toetajaid. Koalitsiooni toetajatest enamus vastaks küsimusele "jah", opositsiooni ja Eesti 200 toetajatest aga "ei".

EKRE toetajatest vastaks rahvahääletusel "jah" 94 protsenti ning "ei" kuus protsenti. Keskerakonna toetajatest vastaks "jah" 86 protsenti ning "ei" 14 protsenti. Isamaa toetajatest vastaks "jah" 65 protsenti ning "ei" 36 protsenti.

Reformierakonna toetajatest vastaks "jah" 38 protsenti ning "ei" 62 protsenti. SDE toetajatest vastaks "jah" 34 protsenti ning "ei" 66 protsenti. Eesti 200 toetajatest vastaks "jah" 32 protsenti ning "ei" 68 protsenti.

Uuringufirma Norstat viis küsitluse läbi 17.-23. novembrini ning sellele vastas kokku 1000 18-aastast ja vanemat Eesti Vabariigi kodanikku.

Teine küsitlus: referendum pole oluline teema

Norstati uuring erineb varem Eesti Päevalehe tellitud Turu-uuringute AS-i uuringust. Tõsi, viimase uuringu küsimusepüstitus oli teistsugune. Uuringus küsiti inimestelt, kas nende arvates on tegemist nii olulise riigielu küsimusega, et tuleks korraldada referendum.

Enamik sellele küsitlusele vastajatest leidis, et abielureferendumi korraldamine sugugi oluline, nii leidis 58 protsenti vastanutest. 37 protsenti pidas seda oluliseks.

Kuidas inimesed hääletaks, selle kohta andis Turu-uuringute küsitlus järgmise tulemuse: kõigi vastajate peale kokku hääletaks 46 protsenti valijaid selle poolt, et abielu oleks mehe ja naise vaheline liit. Vastu hääletaks 27 protsenti kodanikke. Kuid suur hulk inimesi teatas, et nad ei võtaks referendumist osa – neid oli kokku tervelt viiendik ehk 21 protsenti. Kuus protsenti ei osanud veel öelda, mida nad teeksid.

Toimetaja: Urmet Kook

Allikas: Norstat, Turu-uuringute AS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: