Euroopa Komisjon soovitab reisipiiranguid karmistada
Euroopa Komisjon esitas esmaspäeval kava koroonaviiruse leviku peatamiseks karmimate reisimispiirangute kehtestamiseks nii ühenduse sees kui ka kolmandate riikide vahel liikumisel. Uued piirangud hakkaksid kehtima alates tasemest 500 nakatunut 100 000 elaniku kohta kahe nädala jooksul.
Komisjoni kava on osaks püüdlustest ühtlustada liikmesriikide tegevust reisipiirangute seadmisel. Mitmed EL-i liikmesriigid on asunud kehtestama uusi karme piiranguid, lootes sellega takistada senisest nakkavama viirusetüve levikut oma riigis, märkis väljaanne Politico.com.
Kava üks osa on ka Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyen eelmisel nädalal esitatud plaanist, lisada senisele reisimisvõimaluste hinnangu valgusfoori-skaalale tumepunane jaotus, mis kajastaks kõrget nakatumisolukorda, seda eriti arvestades koroonaviiruse uusi tüvesid, ütles justiitsküsimuste volinik Didier Reynders esmaspäeval kava tutvustades.
"Tuleb kiiresti vähendada reisimisega seotud nakatumiste ohtu, et piirata tervishoiusektori koormust," lisas Reynders.
Euroopa Liidu riigid leppisid eelmise aasta oktoobris kokku kolmevärvilise skaala sisseviimises, kus roheline tähistab madala koroonaviiruse riskiga piirkondi, oranž keskmise ning punane kõrge riskitasemega maid. "Rohelistest" piirkondades pärit reisijad pääseksid reisimisel testi tegemisest ja karantiini jäämisest, kuid kuna praeguseks on sisuliselt kogu Euroopa "punane", siis kaotas senine skaala oma mõtte.
Uue ettepaneku kohaselt oleks riigid, kus nakatumise tase on kõrgem kui 500 inimest 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul, väga kõrge riskitasemega piirkonnad ning sealt välismaale suunduvad reisijad peaksid tegema enne sõitu testi ja jääma saabumisel karantiini.
Sellise nõudega oleks kaetud väga suured osad Hispaaniast ja Portugalist, aga ka Itaalia, Prantsusmaa, Kesk-Euroopa ja Põhjamaad, tõdes Reynders.
Euroopa Komisjoni esmaspäevane kava sisaldab ka ettepanekut, kuidas kohelda kolmandatest riikidest saabunud reisijaid. Kui seni kehtis nimekiri turvalistest riikidest, siis nüüd peavad kõikidest Euroopa Liidu välistest maadest saabujad esitama viimase 72 tunni jooksul tehtud PCR-testi negatiivse tulemuse, jääma karantiini ning tegema 14 päeva jooksul uue testi.
Euroopa Komisjoni siseküsimuste volinik Ylva Johansson lisas, et kolmandatest riikidest saabujatele tuleks kehtestada ka nõue täita ühtsetel alustel koostatud ankeet. Komisjon soovitas siiski teha erandi piirialade elanikele ja transpordi valdkonnas hõivatutele.
Euroopa Komisjoni ettepanekud peavad jõustumiseks heaks kiitma liikmesriikide valitsused. Reynders avaldas lootus, et siseministrid teevad oma otsuse kiiresti.
Toimetaja: Mait Ots