USA president kinnitas vägede vähendamist Saksamaal poole võrra

USA sõjaväelased Saksamaal.
USA sõjaväelased Saksamaal. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

USA president Donald Trump teatas esmaspäeval, et vähendab Ühendriikide sõjaväelaste arvu Saksamaal poole võrra.

Trump tõi põhjuseks Berliini vastumeelsuse NATO rahastamisesse suurema panustamise suhtes. President märkis ühtlasi, et Saksamaa kohtleb Ühendriike halvasti kaubanduse valdkonnas.

President ütles ajakirjanikele, et Saksamaal on praegu 52 000 USA sõdurit.

"See on Ühendriikidele tohutu kulu. Nii et vähendame arvu kuni 25 000 sõdurini," lisas Trump.

Ajaleht The Wall Street Journal kirjutas juba reedel, et president Trump on andnud Pentagonile käsu vähendada Saksamaal teenivate USA sõdurite arvu. Journal märkis ühtlasi, et Saksamaal üheaegselt viibivate USA sõjaväelaste laeks määrarakse 25 000, mis on praegusest kaks korda vähem.

Saksamaa võõrustab Teise maailmasõja pärandina rohkem USA vägesid kui ükski teine Euroopa riik.

Poola ja USA leppisid aasta eest kokku tuhatkonna täiendava USA sõjaväelase paigutamises Poolasse, kuid Reuters edastas äsja, et sõjaväelaste asukohas ei ole senini suudetud kokkuleppele jõuda. Üksmeelt pole ka nende õiguslikus seisundis ja selles, kui suurt osa projektist rahastab Poola.

Poola valitsusjuhi Mateusz Morawiecki sõnul kulgevad kõnelused USA sõjaväelaste Poolasse paigutamiseks kavakohaselt, kuid Varssavi eesmärk ei ole saavutada lisajõudude Poolasse toomine Saksamaal baseeruvate vägede kärpimise arvelt.

"Poola on juba ammu järjekindlalt püüelnud selle poole, et USA sõjaline kohalolek piirkonnas suureneks. Saavutada see siht aga Saksamaal asuva väerühma vähendamise arvel ei kuulu meie kavatsuste hulka," ütles peaminister BNS-ile.

"Poolas viibivate USA sõdurite arvu suurendamise kõnelused kulgevad plaanipäraselt, arvan, et tulemus osutub muljetavaldavaks," ütles Morawiecki.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: