Venemaa saadab kümme USA diplomaati riigist välja
Vene välisminister Sergei Lavrov teatas reedel, et vastuseks USA kehtestatud sanktsioonidele annab Moskva kümnele Ühendriikide diplomaadile korralduse lahkuda Venemaalt. USA suursaadikul soovitatakse minna koduriiki konsultatsioonidele.
Lavrov ütles, et Vene presidendi abi Juri Ušakov soovitas USA suursaadikul Moskvas John Sullivanil sõita Washingtoni, et pidada seal konsultatsioone.
Ministri sõnul jääb ka Venemaa suursaadik USA-s Anatoli Antonov esialgu Moskvasse jätkama konsultatsioone.
"Suursaadik Antonov jätkab konsultatsioone, olukord on üsna mitmekihiline, seda tuleb üksikasjalikult käsitleda, eriti kuna ka Washingtonis juhtub arusaamatuid asju ja mitte lõpuni arusaadavaid. Seetõttu soovitas Juri Ušakov täna suursaadik John Sullivanil samuti sõita oma pealinna ja pidada seal samasuguseid tõsiseid konsultatsioone," ütles Lavrov Moskvas pressikonverentsil.
Lavrov ütles, et Moskva lisab kaheksa USA ametnikku oma musta nimekirja ning astub samme piiramaks ja peatamaks USA valitsusväliste organisatsioonide tegevust Venemaa siseasjadesse sekkumisel.
Ta lisas, et kuigi Venemaal on võimalus rakendada valusaid meetmeid USA äritegevuse vastu Venemaal, seda otsekohe ei tehta.
Ameerika Ühendriigid kehtestasid neljapäeval Venemaale täiendavad sanktsioonid, mis hõlmavad finantspiiranguid ning 16 inimese ja 16 ettevõtte suhtes rakendatud piiravaid meetmeid. Lisaks otsustas USA riigist välja saata kümme Vene diplomaati.
President Joe Bideni allkirjastatud otsusega keelatakse vastuseks Kremli sekkumisele Ühendriikide valimistesse, ulatuslikule küberrünnakule ja muudele vaenulikele sammudele USA finantsettevõtetel Venemaa riiklike võlakirjade omandamine. Lisaks nimetati kuus piirangute alla pandavat Vene tehnoloogiaettevõtet, mis pakuvad oma teenuseid Venemaa võimuasutustele, mida peetakse seotuks USA-vastaste küberrünnakutega.
Venemaa keelab FBI juhil ja mitmel kõrgel USA ametnikul riiki tulemise
Venemaa teatas reedel, et vastuseks sanktsioonidele keelab mitmel USA presidendi Joe Bideni administratsiooni liikmel riiki tulemise.
Vene välisministeeriumi teatel on nende ametnike seas föderaalse juurdlusbüroo (FBI) direktor Christopher Wray, USA justiitsminister Merrick Garland ja Bideni sisepoliitikanõunik Susan Rice.
Nimekirjas on veel sisejulgeolekuminister Alejandro Mayorkas, riikliku luure direktor Avril Haines, föderaalse vanglateameti direktor Michael Carvajal, Donald Trumpi riikliku julgeoleku nõunik John Bolton ja endine luure keskagentuuri (CIA) juht James Woolsey.
Ministeeriumi sõnul osalesid need ametnikud Ühendriikide Venemaa-vastase poliitika edendamises.
Keelatud ametnike nimekirja hoitakse tavaliselt saladuses, kuid ministeeriumi sõnul avalikustatakse need praeguste kahepoolsete pingete pretsedenditu iseloomu tõttu.
Lavrov: Venemaa võib paluda USA-l vähendada diplomaatide arvu 300-ni
Kui Venemaa ja USA jätkavad "viisakuste vahetamist", võib Moskva paluda, et Washington vähendaks Venemaal baseeruvate diplomaatide arvu 300-ni, viies selle tasakaalu Vene diplomaatide arvuga Ühendriikides, hoiatas Vene välisminister Sergei Lavrov.
"Meil ja ameeriklastel on kummalgi umbes 450 diplomaatilist ja administratiivtöötajat, ma pean silmas meie inimesi USA-s ja ameeriklasi Venemaal. Kuid kõik 450 ameeriklast on saatkonna ja peakonsulaadi töötajad, samal ajal kui meie inimesed kuuluvad saatkonda, kahte peakonsulaati ja Venemaa esindusse ÜRO-s," ütles Lavrov Moskvas ajakirjanikele.
Venemaa esindus ÜRO-s ei ole institutsioon, mis teenindab Vene-USA kahepoolseid suhteid ja ei ole seotud kahepoolsete suhetega, seletas Vene välisminister.
"Seega, kui me tahame pariteeti, oleks õige kõrvale jätta meie töötajad, kes töötavad (meie) ÜRO esinduses, mida on umbes 150 inimest. Seega tuleks 450-st lahutada 150, seega meil on kahepoolsel rindel USA-ga töötamas 300 inimest," lisas ta.
"Kui me jätkame viisakuste vahetamist, palume ameeriklastel viia nende diplomaatide arv, kes tegelevad kahepoolsete suhetega Venemaaga, kooskõlla nende meie töötajatega, kes töötavad saatkonnas ja kahes peakonsulaadis," ütles Lavrov.
Lavrov: Venemaa ei luba enam oma kodanikel USA esindustes töötada
Välisminister ütles, et Moskva kavatseb peatada nii Venemaa kui ka kolmandate riikide kodanike USA diplomaatilistesse esindustesse tööle värbamise.
"Me oleme ameeriklastele ammu rääkinud lubamatust ebavõrdsusest personali osas, kes töötab Venemaa diplomaatilistes esindustes USA-s ja Ühendriikide esindustes Venemaal. Seda teemat on aastaid arutatud. Vastastikku vastuvõetavate kompromisside otsimise asemel on USA meie saatkonna, konsulaatide ja ÜRO esinduse tööd ainult raskemaks teinud," ütles Lavrov pressikonverentsil.
Vene välisministri sõnul algatatakse nüüd Viini diplomaatiliste suhete konnventsioonist ja Venemaa tööseadusandlusest lähtudes protseduur, mis hoiaks ära USA diplomaatilistesse esindustesse Venemaa ja kolmandate riikide kodanike töölevõtmise.
Venemaa saadab vastusammuna välja viis Poola diplomaati
Venemaa teatas reedel, et saadab välja viis Poola diplomaati vastuseks Varssavi otsusele saata välja kolm Vene diplomaati.
"Me panime tähele kiirust, millega Varssavi mängis USA administratsiooni mängu, nõudes kolme Vene diplomaadi lahkumist," ütles Vene välisministeerium avalduses. "Vastusammuna saadetakse Venemaalt välja viis Poola diplomaati."
Poola välisministeerium teatas neljapäeval, et saatis Moskva vaenuliku tegevusega seoses riigist välja kolm Venemaa diplomaati, järgides sellega USA langetatud samalaadseid otsuseid.
"Avaldasime sellega oma täielikku solidaarsust USA poolt teatavaks tehtud Venemaa sanktsioonidele ja diplomaatide väljasaatmisele. Liitlaste ühiselt langetatud otsused on kõige sobivam vastus Venemaa vaenulikule tegevusele," selgitas välisministeerium.
Toimetaja: Merili Nael