Venemaa saadab Ukraina konsuli Peterburis riigist välja

{{1618643940000 | amCalendar}}
FSB kahtlustatavat vahistamas. Foto on illustratiivne ega kujuta Ukraina diplomaati.
FSB kahtlustatavat vahistamas. Foto on illustratiivne ega kujuta Ukraina diplomaati. Autor/allikas: SCANPIX / TASS

Vene-Ukraina pingestunud suhete kontekstis teatas Venemaa Föderaalne Julgeolekuteenistus (FSB) Ukraina konsuli kinnipidamisest Peterburis. Mõni tund hiljem diplomaat vabastati ning nüüd peab konsul riigist lahkuma.

Ukraina ajutine asjur Venemaal Vassõl Pokotõlo kutsuti laupäeval Vene välisministeeriumi ning talle teatati, et Ukraina konsul Peterburis peab seoses ebaseadusliku tegevusega Venemaalt lahkuma.

Vene välisministeerium ütles avalduses, et Ukraina konsuli Oleksandr Sosoniuki, kelle föderaalne julgeolekuteenistus reedel kinni pidas, viibimine Venemaal on kuulutatud ebasoovitavaks ning ta peab alates 19. aprillist 72 tunni jooksul riigist lahkuma.

Konsul Andrei Sosonjuk võeti reedel kinni hetkel, kui talle anti üle salastatud informatsiooni, teatas FSB pressiteenistus laupäeval. Vene kodaniku poolt Ukraina diplomaadile edastatud salajane teave puudutas Venemaa õiguskaitseorganite baase.

"Selline tegevus ei ole ühildatav diplomaadi staatusega ning on ilmselgelt Venemaa suhtes vaenulik. Diplomaadi suhtes rakendatakse meetmeid vastavalt rahvusvahelisele õigusele," öeldi FSB pressiteates.

Hiljem teatas Ukraina välisministeerium, et konsul vabastati ja ta viibib oma riigi diplomaatilises esinduses.

"Vene õiguskaitseorganid võtsid kinni Ukraina konsulaadi töötaja Peterburis ja hoidsid teda mitu tundi vahi all. Praegu asub ta Ukraina diplomaatilises asutuses. Kinnipidamise asjaolud on väljaselgitamisel. Ukraina otsustab lähiajal, kuidas sellele provokatsioonile vastata, arvestades senist praktikat," ütles ministeeriumi pressiesindaja Oleg Nikolenko.

Venemaa on oma vägede koondamisega Ukraina idapiirile suurendanud järsult pingeid kahe riigi vahelistes suhetes ning ka lääneriikidega, mis kutsuvad Moskvat hoiduma provokatsioonidest.

Lisaks teatas USA sel nädalal kümne Vene diplomaadi väljasaatmisest, millele Venemaa vastas samuti kümne Ühendriikide diplomaadi väljasaatmisega. vastuseks USA-d toetanud Poola otsusele saata riigist välja kolm Vene diplomaati otsustas Moskva saata välja viis Poola diplomaati.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Interfax, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: