USA kehtestas Venemaale täiendavad sanktsioonid

{{1618489560000 | amCalendar}}
Vene suursaadik lahkumas saatkonna kompleksist Washingtonis tänavu märtsis, kui Moskva oma saadiku konsultatsioonidele kutsus.
Vene suursaadik lahkumas saatkonna kompleksist Washingtonis tänavu märtsis, kui Moskva oma saadiku konsultatsioonidele kutsus. Autor/allikas: SCANPIX / TASS

Ameerika Ühendriigid kehtestasid Venemaale täiendavad sanktsioonid, mis hõlmavad finantspiiranguid ning 16 inimese ja 16 ettevõtte suhtes rakendatud piiravaid meetmeid. Lisaks otsustas USA riigist välja saata kümme Vene diplomaati.

President Joe Bideni allkirjastatud otsusega keelatakse vastuseks Kremli sekkumisele Ühendriikide valimistesse, ulatuslikule küberrünnakule ja muudele vaenulikele sammudele USA finantsettevõtetel Venemaa riiklike võlakirjade omandamine. Lisaks nimetati kuus piirangute alla pandavat Vene tehnoloogiaettevõtet, mis pakuvad oma teenuseid Venemaa võimuasutustele, mida peetakse seotuks USA-vastaste küberrünakutega.

Venemaa saatkonnast Washingtonis väljasaadetavatest diplomaatilise passiga isikutest osa on Vene luuretöötajad, öeldakse dokumendis.

Bideni otsus saadab signaali, et Ameerika Ühendriigid määravad Venemaale destabiliseeriva rahvusvahelise tegevuse jätkamise või laiendamise eest strateegiliselt ja majanduslikult kaaluka hinna, teatas Valge Maja.

Presidendi täitevkorraldusega keelatakse USA pankadel kaubelda Venemaa riigivõlakirjadega, saadetakse välja kümme diplomaati, kellest osa on väidetavalt luuretöötajad, ning kehtestatakse sanktsioonid 32 isikule, kes on püüdnud sekkuda 2020. aasta presidendivalimistesse. 

Avalduses märgitakse esmalt Moskva katseid õõnestada vabade ja õiglaste demokraatlike valimiste läbiviimist ning samuti Ameerika Ühendriikide ja selle liitlaste ja partnerite demokraatlikke institutsioone.  

See osutab varasematele süüdistustele, et Vene luureteenistused korraldasid 2016. ja 2020. aasta USA valimiste ajal desinformatsioonikampaaniaid ja kasutasid alatuid võtteid osaliselt selleks, et toetada Donald Trumpi kandidatuuri. 

Valge Maja sõnul vastatakse meetmetega ka "pahatahtlikule kübertegevusele USA ning selle liitlaste ja partnerite vastu", viidates USA valitsuse arvutisüsteemide mullusele massilisele ründamisele USA IT-firma SolarWinds tarkvarauuenduste kaudu.

Avalduses märgiti ka teisitimõtlejate ja ajakirjanike sihikulevõtmist oma riigist väljaspool ning julgeoleku õõnestamist USA turvalisuse seisukohalt olulistes riikides.

Vene välisministeerium lubas sanktsioonidele vastust

Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova ütles neljapäeval, et vastus USA sanktsioonidele on vältimatu.

Venemaa kutsus välja Ühendriikide suursaadiku John Sullivani. 

"Ühendriigid ei ole valmis leppima objektiivse reaalsusega multipolaarsest maailmast, kus ei ole kohta Ameerika hegemoonial," lausus Zahharova televisioonis üle kantud sõnavõtus. "Vastus sanktsioonidele on vältimatu," lisas ta.

Poola saatis välja kolm Venemaa diplomaati

Poola välisministeerium teatas neljapäeval, et saatis Moskva tegevusega seoses riigist välja kolm Venemaa diplomaati järgides sellega USA langetatud samalaadseid otsuseid.

"Avaldasime sellega oma täielikku solidaarsust USA poolt teatavaks tehtud Venemaa sanktsioonidele ja diplomaatide väljasaatmisele. Liitlaste ühiselt langetatud otsused on kõige sobivam vastus Venemaa vaenulikule tegevusele," selgitas välisministeerium.

Suurbritannia kutsus välja Vene suursaadiku

Suurbritannia kutsus neljapäeval välja Venemaa suursaadiku, et väljendada oma riigi muret Moskva "pahatahtliku tegevusmustri" pärast.

Välisministeeriumi sõnul hõlmab selline tegevus "küberrünnakuid, sekkumist demokraatlikesse protsessidesse, vägede koondamist Ukraina piirile ning ebaseaduslikult annekteeritud Krimmi".

Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: