Jaekaubanduse piirangud kahandasid järsult sularaharinglust

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Eurod Autor/allikas: ERR

Eesti Panga sularaha netoemissioon (väljastatud ja tagastatud pangatähtede vahe) esimeses kvartalis kahanes eelmise aasta sama ajaga võrreldes 42 protsenti, mille üks põhjus on jaekaubandusettevõtetele kehtestatud piirangud.

Eesti Pank laseb pangatähti ja käibemünte ringlusesse vastavalt nõudlusele. 2021. aasta esimeses kvartalis väljastas Eesti Pank ringlusesse 217 miljoni euro väärtuses sularaha – enam kui 215 miljoni euro väärtuses pangatähti ja 2,1 miljoni euro väärtuses münte. Keskpanka tagastati 158 miljoni euro väärtuses pangatähti ja 1,8 miljoni euro väärtuses münte.

Kõige suurem nõudlus on endiselt 50-euroste kupüüride järele, mis moodustavad ligikaudu 80 protsenti kõigist Eesti Pangast väljastatud pangatähtedest.

Eestis on 711 sularahaautomaati, millest 209 on sularaha sissemaksevõimalusega. Sularahatehinguid saab teha üle leti 29 pangakontoris.

Esimeses kvartalis võeti Eestis sularahaautomaatidest sularaha välja 5,4 miljonil korral ja enam kui 764 miljoni euro väärtuses, mis on võrreldes eelmise kvartaliga kahanenud vastavalt 18,7 ja 15,7 protsenti. Sularaha sissemaksetehinguid tehti I kvartalis 413 miljoni väärtuses.

Eesti krooni sularaha vahetamine

Eesti Pank vahetab endiselt Eesti krooni pangatähti ja münte eurodeks. Esimeses kvartalis tehti 85 kroonisularaha vahetustehingut ligi 41 500 euro väärtuses.

Ringlusest on tagasi tulemata 28,5 miljonit pangatähte ja 320 miljonit münti koguväärtusega 44,4 miljonit eurot.

Kuigi aja jooksul on ringluses olevast kroonisularahast osa jäädavalt kadunud või hävinenud, on vahetusvõimalus siiski olemas.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: