Esmaspäeval algab kaitseväe kolmenädalane õppus Kevadtorm

Soomuk Kevadtormil.
Soomuk Kevadtormil. Autor/allikas: Kaitsevägi

Esmaspäeval saab alguse kaitseväe suurõppus Kevadtorm, mis sarnaselt möödunud aastaga toimub kolmel nädalal vähendatud mahus ning rangete piirangutega, et vältida koroonaviiruse võimalikku levikut osaleva isikkoosseisu vahel.

"Kevadtormi eesmärk on viia ajateenijate väljaõpe lõpule ning saata reservi võimalikult hästi välja õpetatud allüksused nagu varasematel aastatel. Möödunudaastane Kevadtorm näitas, et väljaõppe-eesmärkide saavutamine väiksemas mahus õppusel on võimalik. Lisaks tõik, et me ei saa väljaõppes kergekäeliselt järeleandmisi teha, sest Eestit tuleb kaitsta igas olukorras, sealhulgas ulatusliku viirushaiguse tingimustes ning vajadusel peab kaitsevägi hakkama saama palju keerukamate ülesannetega," ütles õppuse planeerija kolonelleitnant Erkki Roosnurm.

Kuni 5. juunini kestval õppusel kontrollib kaitsevägi lahingplaanide sünkroniseeritust, juhtimistasandite vahelist koostööd ja üksuste valmisolekut lahingülesannete täitmiseks. Õppusel on peamisteks õppivateks üksusteks 1. ja 2. jalaväebrigaadi pataljonid ja erialakompaniid ning sõjaväepolitsei oma allüksusega. Õppuse intensiivseim osa kestab 24. maist 5. juunini, mil toimuvad põhilahingud kaitseväe raamistikus ja seejärel pataljonide lahinglaskmised brigaadi raamistikus kahe brigaadi koostöös. Õppuse põhitegevused toimuvad Kesk- ja Põhja-Eestis.

Osalevast isikkoosseisust pea 350 on reservväelased, kelle osalemine õppusel on kaitseväe tegevuses kõige kriitilisem ja nende saabumisel kasutatakse tervisedeklaratsioone ning kiirtestimist, et maksimaalselt tagada tervete inimeste osalemine.​

"Kaitsevägi on kasutusele võtnud läbi mõeldud ja tõhusad meetmed viiruse leviku tõkestamiseks ning jälgib tähelepanelikult osalejate tervislikku olukorda. Õppusel kehtivad ennekõike üldised isikliku ja kollektiivse hügieeni hoidmise reeglid, nagu käte pesu, distantsi hoidmine, vajadusel isikukaitsevahendite kasutamine. Staapides kasutatakse eelnevat kiirtestimist ja kaitsemaske, et vältida COVID-positiivsete sattumine kinnisele staabialale või hilisemat piisknakkuse levikut siseruumis. Samuti viiakse üksuste omavahelised kontaktid miinimumini - kasutatakse maksimaalselt kaitseväe enda harjutusalasid ja välditakse avalikku ruumi, et ei tekiks võimalust väljastpoolt nakkuse sisse kandmisele õppusele," ütles kaitseväe peaarst kolonelleitnant Targo Lusti.

Juhul kui mõnel võitlejal peaksid õppusele siirmisel või selle vältel ilmnema koroonaviirusele viitavad sümptomid, siis tagatakse talle võimalikult kiire isolatsioon ja vajalikud testimised, vältimaks levikut isikkoosseisu seas. Kokku osaleb Kevadtormil pea 7000 kaitseväelast Eestist, Ameerika Ühendriikidest, Lätist, Poolast, Itaaliast, Prantsusmaalt, Taanist ja Ühendkuningriigist.

Kevadtormist võtavad osa nii maaväe, õhuväe kui mereväe üksused, kaasatud on 1. jalaväebrigaad, 2. jalaväebrigaadi, toetuse väejuhatuse, kui ka teised kaitseväe ja Kaitseliidu üksused. Õppusel osalevad nii Eestis paiknevad NATO lahingugrupi kui ka õppuste ajaks siia saabuvad liitlasüksused.

Kolme nädala vältel liigub teedel tavapärasest ka rohkem kaitseväe tehnikat ning kolonne, mistõttu loodab kaitsevägi kaasliiklejate kannatlikkusele ja mõistvale suhtumisele. Õppusest võtab osa sadu ühikuid tehnikat, sealhulgas soomukeid, jalaväe lahingumasinaid ja tanke.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: