Nõudlus ja taristuprobleemid on tekitanud USA sadamates pikad järjekorrad

Konteinerid sadamas.
Konteinerid sadamas. Autor/allikas: Tobias A. Müller/Unsplash

USA sadamates on tekkinud kaupade suure nõudluse ja taristuprobleemide tõttu pikad järjekorrad. See on viinud hinnatõusuni, mis omakorda võib jätta pitseri lähenevatele pühadele.

Umbes pooled USA-sse saabuvatest merekonteineritest laaditake maha Los Angelese või Long Beachi sadamas, mis tähendab, et järjekorrad seal mõjutavad kogu riigi tarneahelat. Eile pärastlõunal ootas sadamasse pääsemist 80 kaubalaeva.

"See on pretsedenditu. Ma ei ole kunagi näinud nii palju tööd, mida tuleb ära teha. Ma ei ole kunagi midagi sellist näinud," rääkis Los Angelese Sadama Ametiühingu esindaja Duane Martinez.

President Joe Biden kohtus Valges Majas tööstusliidritega, kellega üritati tarneprobleemidele lahendusi leida. Esimene samm on muuta Los Angelese sadama töö ööpäevaringseks. Samuti kavatsevad töötunde pikendada osa jaemüügi- ja transpordiettevõtteid, teiste seas näiteks FedEx ja Walmart.

"Veoautojuhid peavad töötama, kaubalaod peavad töötama. Me vajame ka raudteetöölisi. Kõik peavad olema pardal, et see töötaks. Meie oleme ainult tarneahela alguses, siis kui laev tuleb sisse," rääkis Martinez.

USA kaubanduskoja tarnepoliitika asepresidendi John Drake'i sõnul liigutakse õiges suunas, kuid kriis ei ole kaugeltki mitte läbi, sest pühade lähenedes kasvab nõudlus veelgi.

"Kui selle probleemiga ei tegeleta, siis USA tarbija tunnetab hinnatõusu kõikjal. Ärikogukond ei suuda transpordikulude tõusu edaspidi katta," sõnas Drake.

Analüütikud kardavad, et hinnatõus võib pidurdada USA majanduse taastumist.

"Kõrgemad hinnad püsivad tõenäoliselt järgmise aasta alguseni, võimalik et esimese kvartali lõpuni," ütles CBS-i uudiste majandusanalüütik Jill Schlesinger.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: