USA-s on abordiõiguse kaotamine toonud esimesed kohtuvaidlused

Abordiõigust pooldavad meeleavaldajad USA ülemkohtu ees.
Abordiõigust pooldavad meeleavaldajad USA ülemkohtu ees. Autor/allikas: Maria-Ann Rohemäe/ERR

Ameerika Ühendriikides on üleriikliku abordiõiguse kadumise tõttu algatatud juba esimesi kohtuvaidlusi, millega teenusepakkujad soovivad peatada osariikide keelde ja piiranguid. Samal ajal üritavad kongressi demokraadid muuta abordiõigust sügiseste vahevalimiste põhiteemaks.

Ülemkohtu möödunud nädalase otsuse järel on mitu osariiki liikunud edasi abordi keelamise või piiramisega. Nende seas on ka Mississippi, kelle kaasus üleriikliku abordiõiguse kadumiseni viis.

"Mind hoiavad öösiti üleval naised, kes kaotavad elu, sest nad ei pääse ligi vajalikule teenusele," rääkis Mississippi abordiõiguse toetaja Waikinya Clanton.

"See lahend annab osariikidele tagasi õiguse otsustada oma maine üle. Inimesed, kes pooldavad aborte, võivad mujale kolida. Nad võivad hääletada oma jalgadega," leidis aga Mississippis elav abordiõiguse vastane Doug Hiser.

Louisianas peatas tsiviilkohtunik aga ajutiselt abordikeelu jõustumise, sest teenusepakkujad esitasid hagi.

"Ma arvan, et selle kõige üle vaieldakse tõenäoliselt kohtus. See lahendatakse erinevate osariikide demokraatlikus protsessis," USA senati vabariiklaste juht Mitch McConnell.

Demokraatide poliitikud rõhutavad, et abordiõigusest saab peamine teema sügisestel kongressi vahevalimistel.

"Peame tasakaalu muutma ja valima abordiõigust toetavaid seadusandjaid, kellel on õigus otsustada, kas see põhiseaduslik õigus saab seaduseks," ütles USA asepresident Kamala Harris.

Kongressi demokraadid plaanivad koostada ka eelnõu, mis kaitseks koduosariigi karistuste eest naisi, kes otsustavad abordi tegemiseks mujale reisida.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: