Politico: USA ülemkohus taganeb üleriiklikust abordiõigusest

{{1651550220000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

USA ülemkohtu enamus toetab varasema kohtuotsuse muutmist, mis kuulutas kogu riigis abordi tegemise õiguse seaduslikuks, teatas väljaanne Politico lekkinud dokumendile viidates.

Ülemkohtu liikmete enamus hääletas selle poolt, et muuta Ameerika Ühendriikides märgilise kohtumenetluse Roe v. Wade käigus tehtud otsust, selgub kohtunik Samuel Alito koostatud esialgsest dokumendist, mis võtab kokku kohtunike enamuse seisukoha.

Arvamuse eelnõu on 1973. aasta otsuse (Roe v. Wade  - toim.), mis tagas föderaalse põhiseadusliku kaitse abordiõigustele, ja sellele järgnenud 1992. aasta otsusele – Planned Parenthood v. Casey –, mis suures osas õigust säilitas, täielik ja vankumatu tagasilükkamine, edastas Politico.

"Roe eksis algusest peale rängalt," kirjutas koondarvamuse koostanud kohtunik Alito. "Me leiame, et Roe and Casey otsust tuleb ümber muuta," lisas ta.

Alito sõnul tuleb kuulata põhiseadust ja anda abordi küsimuse üle otsustamine tagasi rahva valitud esindajatele.

USA senaator, demokraat Amy Klobuchar ütles võimalikku seadusemuudatust kommenteerides, et nad teavad, et see on esialgu veel vaid lekkinud kokkuvõte. "Me ei tea, milline on lõplik otsus, aga selle otsusega ülemkohus põhimõtteliselt taganeks 50 aastat kehtinud pretsedendist ja seadusest, millele on naised tuginenud, mida toetab 75-80 protsenti ameeriklastest, kelle arvates seda ei peaks tühistama. Seega ilmselgelt suruvad ülemkohtunikud peale enda poliitilist arvamust."

Loyola ülikooli õigusprofessor Jessica Levinson ütles, et sellist otsust võis eeldada, aga see on ikkagi jahmatav. "Kui kokkuvõtte mustand jääb kehtima, siis see tähendab, et naised hakkavad elama kahes erinevas USA-s."

Pereplaneerimisõiguse Keskuse pressiesindaja Rabia Muqaddami sõnul on abordiga seotud hoolekanne on niigi kokku kuivanud. "Samas teame,
et see mängib keskset rolli inimeste suutlikkuses juhtida oma elu," ütles Muqaddam.

USA ülemkohtu juurde kogunenud abordiõiguse toetajad ja vastased läksid varahommikul omavahel kähmlema. See on tõenäoliselt eelvaade järgmistele kuudele, kui ameeriklased ootavad lõplikku otsust.

Abordiõiguse toetaja Leysha rääkis, et tal on vedanud ja ei peaks kuskile reisima,
kui tal oleks vaja aborti teha, aga inimesed lõunaosariikides peaksid istuma autosse ja sõitma üle osariigipiiride, sest abortide tegemine ei lõpe.

Abordivastane Riley aga teatas, et peab võitlust jätkama, sest teab, et avalik arvamus mõjutab ülemkohtunikke. "Seega peame massiliselt mobiliseerima inimesi ja ütlema, et Roe v. Wade'ist taganemine on hea ja päästab elusid," sõnas Riley.

Ülemkohtunik John Roberts ütles kirjalikus avalduses, et dokumendileke on kohtu usalduse räige rikkumine ja algatas Politico allika väljaselgitamiseks uurimise.

Washingtoni korrespondent Maria-Ann Rohemäe rääkis otselülituses, et kindlasti näeme järgmistel kuudel USA-s palju meeleavaldusi: mõlemad osapooled kogunevad, sest loodetakse, et avalik arvamus võib ülemkohtu otsust mõjutada.

"Samuti võime näha protseduurilisi muudatusi senatis, mida demokraadid on juba tükk aega tagant tõuganud, aga pole suutnud edasi liikuda. See tähendaks, et teatud seadusi oleks võimalik võtta vastu lihthäälte enamusega ja poleks enam vaja 60 häält ja demokraadid saaksid võtta abordiõigust toetavaid seaduseid," sõnas Rohemäe.

Kindlasti avaldab abordiõiguse diskussioon mõju ka vahevalimistele, sest demokraatide seis on olnud halb ja majanduse seis on kehv. "Demokraatide valijad tuleksid aga kindlasti välja, kui ohus oleks abordiõigus. Kui Roe vs Wade peaks kukkuma, siis oleks sellel kindlasti lumepalliefekt kogu ühiskonnale," ütles Rohemäe.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Politico, Reuters, AK

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: