X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Ministeerium: patriarh Kirilli sõnavõtt on selge mõjutustegevus

Metropoliit Eugeni.
Metropoliit Eugeni. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Siseministeeriumi hinnangul saab viimast patriarh Kirilli sõnavõttu käsitleda selge mõjutustegevusena ning see ei ole Eestis lubatud. Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku metropoliit Eugenit ootab ministeerium Eestisse tagasi jõudes ministeeriumiga kohtuma, tema asendajatele tuletati meelde aga Eesti väärtus- ja õigusruumi.

Metropoliidi asendasid kohtumisel tema esindaja vikaarpiiskop Sergi ja ülempreester Juvenalius. Ministeerium esitas neile ootuse metropoliit Eugeniga kohtumiseks kui ta Eestisse jõuab.  

"Tänasel kohtumisel tuletasime kirikupea esindajatele meelde Eesti väärtus- ja õigusruumi. Andsime selgelt mõista, et viimast patriarh Kirilli sõnavõttu saab käsitleda selge mõjutustegevusena ja Vene Föderatsiooni agressiooni õigustusena Ukrainas," ütles siseministeeriumi rahvastiku ja kodanikuühiskonna asekantsler Raivo Küüt.

Küüt märkis, et Eestis ei ole selline mõjutustegevus lubatud ja kirik peab tagama oma usklikkonnale mõjutusvaba jumalateenistuse.

"Lisaks ei tohi kiriku ja kirikupea seisukohad olla tõlgendatavad sellise mõjutustegevusena. Kui selline mõjutustegevus aset leiab, siis kohaldatakse teo iseloomule ja selle toimepanija motiividele vastavaid sanktsioone," sõnas Küüt.

Siseminister Lauri Läänemets (SDE) ütles teisipäeval, et kui Moskva patriarhaadile alluv Vene õigeusu kirik Eestis peaks tegema sõjale üleskutsuvaid avaldusi, saab riik Eesti kirikupea, metropoliit Eugeni elamisloa tühistada.

Vene õigeusu kiriku juht, patriarh Kirill ütles esmaspäeval, et Vene sõdurid täidavad Ukraina vastu sõdides nii oma kutsumust kui ka kohust isamaa ja ühiskonna ees, mistõttu nende tegevus on võrreldav enda ohvriks toomisega ning näitab ka ustavaks jäämist antud tõotustele. Kirilli sõnul saavad hukkunud Venemaa sõdurid andeks absoluutselt kõik patud.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: