X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Eesti sunnib Vene kirikujuhi 6. veebruariks riigist lahkuma

{{1705569300000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Eesti riik ei pikenda Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku juhi, metropoliit Eugeni, kodanikunimega Valeri Rešetnikovi elamisluba ja seetõttu peab ta 6. veebruariks Eestist lahkuma. Kaitsepolitsei hinnangul ohustab kirikujuhi tegevus Eesti julgeolekut.

"Riik otsustas elamisloa pikendamisest keelduda, kuna Rešetnikov toetab oma avalikus tegevuses ja sõnavõttudes agressorit ning ta pole vaatamata varasematele hoiatustele oma käitumist muutnud," selgitas politsei- ja piirivalveameti (PPA) Põhja prefektuuri piirivalvebüroo juht Indrek Aru pressiteate vahendusel.

Muuhulgas on siseministeeriumi esindajad Rešetnikoviga korduvalt rääkinud ja talle selgitanud, et tal tuleb oma avalikus tegevuses ja sõnavõttudes loobuda Kremli režiimi ja Venemaa sõjategevuse õigustamisest. Vaatamata varasematele hoiatustele pole Rešetnikov Eesti õigus- ja väärtusruumi sobimatut teguviisi muutnud. Seetõttu on Rešetnikovi tegevus riigile julgeolekuohuks, teatas PPA.

Vene Föderatsiooni kodanik Rešetnikov esitas PPA-le elamisloa pikendamise taotluse, mille pikendamisest otsustas PPA keelduda. Tema senine tähtajaline elamisluba aegub 6. veebruaril.  

Elamisloa pikendamise taotluse menetluses võeti muuhulgas arvesse Rešetnikovi tegevust Moskva Patriarhaadi esindajana Eestis, tema avalikke sõnavõtte ning vaadati mõjusid sisejulgeolekule. Oma hinnangu andis ka kaitsepolitseiamet, teatas PPA.

"Kaitsepolitseiameti hinnangul on Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirill Vene Õigeusukiriku usujuhina järjekindlalt õigustamas ja toetamas Kremli režiimi verist agressiooni Ukraina vastu. Nii Moskva patriarhi kui ka metropoliit Eugeni tegevus on aidanud kaasa Venemaa julgeolekupoliitika elluviimisele Eestis," ütles Aru ja lisas, et meeles peab pidama, et peale täieulatusliku sõja algust Ukrainas kuulutas riigikogu Venemaa Föderatsiooni terroristlikuks riigiks.

Rešetnikovil on Eestis olnud tähtajaline elamisluba kokku neli aastat. Varem on talle elamisluba antud lühendatud ajaks ehk kahel korral kaheks aastaks, viimati vahetult enne Venemaa täiemahulist agressiooni Ukrainas. Lähisugulasi tal Eestis ei ole.

PPA on saatnud Rešetnikovile teate elamisloa pikendamise keeldumisest.

"Rešetnikovi tähtajalise elamisloa pikendamisest keeldumise puhul on tegemist konkreetse inimese käitumisest tuleneva hinnanguga, mis ei puuduta Eestis tegutsevat Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirikut ega usklikke," kinnitas Aru.

Viilma: Kirikute Nõukogu saadud selgituste järgi ei julgeks ma teha järeldusi, mida kapo on teinud

2022. aasta sügisel kutsus siseminister metropoliit Eugeni vaibale, oodates tollelt selget eemaldumist Venemaa patriarh Kirilli sõda toetavast avaldusest. Metropoliit Eugeni oli varem ühinenud kolme Kirikute Nõukogu avaldusega, mis sõja hukka mõistsid.

"Mina olen igasuguse sõja vastu. Sellega on kõik öeldud. Nendes avaldustes on kõik kirjas. Midagi uut lisada pole," on metropoliit Eugeni öelnud.

Samas oli metropoliit palju ütlemata jätnud, ütles Eesti Kirikute Nõukogu president Urmas Viilma tookord. Selle nädala neljapäeval ütles Viilma, et mis on teada kapole, pole teada Kirikute Nõukogule.

"Kui te viitate nendele sündmustele mõni aeg tagasi, siis samamoodi metropoliit selgitas asju mitte ainult mulle, vaid Eesti Kirikute Nõukogus. Ütleme siis nii, et nende selgituste põhjal ei julgeks ma teha selliseid järeldusi, mis täna on Eesti julgeolekuorganite poolt tehtud. Aga mina ei ole ju see, kes neid küsimusi hindab," rääkis Viilma.

Kirikute Nõukogu korralisel töökoosolekul järgmisel nädalal kohtuvad kõik kirikujuhid. Kutsutud on ka metropoliit Eugeni. Nõukogu on palunud ka siseministeeriumil selgitada kõikidele liikmeskirikutele metropoliit Eugenit puudutava otsuse tausta.

Toimetaja: Mait Ots, Vahur Lauri, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: