Briti sõdurid lahkuvad Malist plaanitust varem

Ühendkuningriigi relvajõud lahkuvad Mali missioonilt plaanitust varem. Üheks põhjuseks on riigis asuvad Venemaa Wagneri palgasõdurid. Varem on oma missiooni Malis lõpetanud Prantsusmaa, Saksamaa ning Eesti.
Ühendkuningriik lõpetab oma missiooni Malis kuus kuud varem kui alguses planeeriti. Seda hoolimata asjaolust, et piirkonnas on kasvanud islamistide tegevus.
Briti relvajõudude minister James Heappey teatas, et 300 Briti sõdurit Malis, kes olid seal ÜRO rahuvalvemissiooni MINUSMA raames lõpetavad oma kolmeaastase lähetuse riigis enneaegselt.
Ühendkuningriik järgneb oma otsuses Prantsusmaale, kes teatas veebruaris missiooni viimisest Malist Nigerisse. Samuti teatas Saksamaa augustis, et lõpetab oma sõjalise missiooni Malis.
ÜRO missiooni kuulub pea 12 000 rahuvalvajat ning see pidi Mali riiki stabiliseerima ning toetama üleminekuvalitsust valimiste korraldamisel 2024. aastal peale sõjalist riigipööret 2020. aasta.
Briti väed paigutati Gaosse, mis asub Malist idas, 2020. aastal.
Mali valitsusjõud on alates 2012. aastast võidelnud islamistidega riigi põhjaosas. Hiljuti pöördus riigi sõjaline hunta Venemaaga seotud Wagneri palgasõdurite poole sõjalise toetuse saamiseks.
Briti minister rõhutas, et kaks riigipööret kolme aasta jooksul on õõnestanud rahvusvahelisi jõupingutusi saavutamaks riigis rahu.
Euroopa Liidu, Ühendkuningriigi, Lääne-Aafrika ja ÜRO ametiisikud peaksid esmaspäeval kohtuma Ghanas Accras, et arutada piirkonna tulevikku.
Paljud poliitikavaatlejad muretsevad, et Wagneri palgasõdurid võivad tahta minna ka Burkina Fasosse. Riigis on viimase kaheksa kuu jooksul toimunud kaks riigipööret, vahendas Politico.
Toimetaja: Allan Aksiim
Allikas: Politico