Rootsi toob oma väed Prantsusmaa juhitud Mali missioonilt ära
Rootsi on otsustanud oma väed Prantsusmaa juhitud sõjaliselt missioonilt Malis ära tuua ning andis mõista, et see on seotud Vene palgasõdurite grupi Wagner asumisega Malisse seal võimule tulnud hunta kutsel.
"Me oleme juba otsustanud, et sel aastal lahkume Takuba [missioonilt]," ütles välisminister Ann Linde reedel Euroopa Liidu välisministrite mitteametlikul kohtumisel Prantsusmaal Brestis.
"Küsimus on nüüd selles, mida teeme operatsiooniga Minusma," lisas Linde, viidates ÜRO juhitud rahuvalvemissioonile Malis.
Takuba on sihtüksus, mis tegutseb Malis Prantsusmaa juhitud operatsiooni Barkhane raames islamistide-vastse võitlusega ning selle koosseisus teenivad ka Eesti kaitseväelased.
Operatsioon Barkhane on Prantsusmaa juhitud iseseisev rahvusvaheline sõjaline operatsioon Saheli piirkonnas (Burkina Faso, Mali, Mauritaania, Niger, Tšaad), mis toetab ÜRO rahuvalvemissiooni Minusma ja Euroopa Liidu väljaõppemissiooni EUTM Mali tegevusi stabiilsuse tagamisel Malis, öeldakse kaitseministeeriumi kodulehel.
Prantsuse kaitseministeeriumi info kohaselt osaleb Takubas hetkel kümme riiki: lisaks Prantsuse enda üksustele ka Belgia, Tšehhi, Taani, Eesti, Itaalia, Ungari, Holland, Portugal ja Rootsi. Rootsi on ka praegu sihtüksuse juhtriik.
Lääneriikide vägede väljaviimine Malist on tõusnud teemaks seoses Malis võimule tulnud hunta otsusega kutsuda riiki ka Venemaa erasõjakompanii Wagner üksused.
Kaitseminister Kalle Laanet on öelnud, et Eesti toob oma kaitseväelased Mali missioonidelt ära, kui Mali valitsus otsustab alustada koostööd Vene eraturvafirmaga Wagner ning laseb selle palgasõdurid riiki.
Mali sõjaväeline juhtkond on teatanud plaanist pikendada oma võimuaega viiele aastale ning süüdistanud Pariisi Mali hülgamises, mistõttu oli vaja sõlmida leping Wagneriga. Vene palgasõdurite riiki toomine on aga vastuvõetamatu Prantsusmaale ja selle liitlastele, kes Takubas osalevad.
Prantsusmaa võimud on öelnud, et mõistavad oma partnerriikide ebamugavat olukorda seoses Wagneri võitlejate saabumisega riiki ning kaaluvad praegu, kuidas uuele olukorrale reageerida.
Rootsi välisminister ütles, et Wagneri võitlejate saabumine Malisse ning hunta püüdlused võimule jääda on vastuvõetamatud.
"Me teame, et seal on Wagneri grupp … ja kui neil saab olema suurem mõju, siis me ei saa sinna enam sellise suure hulga vägedega jääda. Loomulikult saavad sel olema tagajärjed," rääkis Linde ning lisas, et Rootsi parlament arutab Mali missiooni järgmisel nädalal.
Prantsuse sõjaväe anonüümne allikas rääkis Reutersile, et Rootsi oli juba varem plaaninud oma üksused pärast kaheaastast kohalolekut ja mandaadi lõppu tänavu märtsis Malist ära tuua. Samas jäävat Rootsi ohvitserid endiselt missioonile, lisas ta.
Euroopa Liit plaanib lähiajal Mali huntale sanktsioonid kehtestada sarnaselt sellega, mida juba tegi Lääne-Aafrika riikide ühendus ECOWAS, ütles EL-i välispoliitikajuht Josep Borrell neljapäeval.
Toimetaja: Mait Ots
Allikas: Reuters