Valitsus võttis Neugrundi madaliku looduskaitse alla, alale tuuleparke ei tule

Meri.
Meri. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Valitsus võttis looduskaitse alla Soome lahes asuva Neugrundi madaliku. Kaitseväe harjutusala lähedusse jäävale madalikule looduskaitse ala piirangutest tulenevalt tuuleparke rajada ei saa, sõjaliste õppuste läbiviimine on jätkuvalt lubatud.

Meteoriidikraater võeti kaitse alla sealse unikaalse meteoriidikraatri puutumatuse tagamiseks ning mereelustiku ja linnustiku kaitseks.

Mullu keeldus valitsus julgeolekuhuvide tõttu alale üle 10 aasta meretuuleparki planeerinud ettevõttele tuulepargi hoonestusõiguse algatamisest. Arendaja Neugrund OÜ esitas piirkonda meretuulepargi rajamiseks hoonestusloa taotluse juba 2010. aastal. Tuulepargi arendus jäi aastateks venima just riigikaitseliste piirangute tõttu.

Neugrundi madalik jääb riigi erikaitse piirkonda ning sinna plaanitava tuulepargi tuulikud oleks jäänud ka kaitseväe õhuseireradari kattealasse.

Ka peale looduskaitse alla võtmist on alal sõjaliste õppuste ja harjutuste läbiviimine lubatud.

Kaitseala suurus on 2152 ha ja see asub tervenisti meres, Soome lahe edelaosas Osmussaare ja Krassi saare vahele jääval alal.

Kogu alal on seoses kaitse alla võtmisega looduskaitseseaduse kohaselt keelatud majandustegevus ja loodusvarade kasutamine, sealjuures tuuleparkide rajamine.

Keskkonnaministeeriumi teatel tohivad inimesed tohivad Neugrundi looduskaitsealal viibida, seal ujuvvahenditega sõita ja sukelduda.

Neugrund OÜ plaanis Osmussaare lähedale rajada kuni 38 tuulikuga meretuuleparki. Ala suuruseks oli plaanitud 12 ruutkilomeetrit ja hoonestusluba taotleti 50 aastaks.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: