Laupäev on viimane e- ja eelhääletamise päev

Valimiskast.
Valimiskast. Autor/allikas: Hanna Samoson /ERR

E-hääletamine lõpeb laupäeva õhtul kell 20. Samuti lõpeb õhtul kell 20 eelhääletamine valimisjaoskondades.

Valija saab pühapäevasel valimispäeval jaoskonnas pabersedeliga hääletades oma e-häält veel muuta.

Laupäeval kella 12.00 kuni õhtul kella 20.00 on üle Eesti avatud 405 valimisjaoskonda.

Oma hääle saab anda ükskõik millises oma valimisringkonna jaoskonnas. Valimisjaoskondade kohta saab rohkem infot kaardirakenduselt aadressil jsk.valimised.ee.

Valimisjaoskonda kaasa tuleb võtta kehtiv isikut tõendav dokument, näiteks pass, ID-kaart, juhiluba või pensionitunnistus.

Kui valijal on tervislikel või mõnel muul mõjuval põhjusel raske valimisjaoskonda kohale tulla, saab ta taotleda kodus hääletamist. Selleks saab taotlust esitada oma kohalikule omavalitsusele laupäeval telefoni teel kell 12 kuni 20 ja pühapäeval kell 9 kuni 14.

Neist riigikogu valimistest muutus hääletamisest osavõtu arvestamise metoodika. Varem arvestati selle arvutamisel püsivalt välismaal elavatest valijatest ainult neid, kes päriselt valimas käisid, siis nüüd võetakse arvesse kõiki. Välisriigis elavate valijate valimisaktiivsus on üldiselt madal, mistõttu langeb uue arvestusega ka üldine valimisaktiivsuse näit. Kui 2019. aasta valimisaktiivsus oli vana metoodikaga 63,7 protsenti, siis uue metoodikaga olnuks see umbes 58 protsenti.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: