Venemaa kuulutas vene roki isa Grebenštšikovi välisagendiks
Venemaa kuulutas riigi ühe tuntuima rokkmuusiku, ansambli Akvarium juhi Boriss Grebenštšikovi välisagendiks.
Vene justiitsministeeriumi teate kohaselt pannakse Grebenštšikovile süüks kontserte välismaal, millel koguti rahalist toetust Ukrainale, samuti tema sõjavastaseid sõnavõtte ning abi vastuvõtmist välismaalt. Grebenštšikov ei ela praegu Venemaal.
Muusik, helilooja ja poeet Grebenštšikov (sünd. 1953 Leningradis) asutas koos Anatoli Gunitskiga grupi Akvarium 1972. aastal. Teda peetakse üheks venekeelse rokkmuusika alusepanijaks. Aastatel 2005-2022 juhtis ta raadiosaadet Aerostat, mida edastas Radio Rossija, kuid mis nüüd levib interneti vahendusel. Praegu elab Grebenštšikov Ühendkuningriigis.
Grebenštšikov on korduvalt Eestis esinenud, viimati oli tema kontsert Tallinnas eelmise aasta septembris.
Sama otsusega kuulutati välisagentideks ka Eesti Rahvusringhäälingu raadiouudiste ja venekeelse Raadio 4 korrespondent Peterburis Aleksei Gorpintšenko, välismaal tegutsev ajakirjanik Andrei Karaulov, endine Moskva pearabi Filipp Goldšmidt, poliitik Andrei Morev, Moskva linnavolikogu saadik Mihhail Timonov ning Moskva Briti-Ameerika kool.
Kõiki süüdistatakse Venemaa Ukrainas algatatud agressiooni kritiseerimises, selle kohta "mittetõese" info edastamises ning välismaalt toetuse saamises.
Briti-Ameerika kool asutati Moskvas juba 1949. aastal ning kui alguses käisid selles ainult diplomaatide lapsed, siis hiljem avati see ka teistele. Kooli juhivad USA, Ühendkuningriigi ja Kanada saatkond. Moskva linnavõimud peatasid sel aastal juba kooli tegevuse kokku 90 päevaks, pannes sellele süüks kehtestatud reeglite eiramist.
Välisagendiks saab Venemaal kuulutada organisatsioone ja isikuid, kes saavad oma tegevuseks rahalist toetust välisriikidest ning see toob nende jaoks mitmesugused piiranguid ja ka võimalikud trahvid.
Toimetaja: Mait Ots
Allikas: Interfax