Seismoloog: meie pole Soome lahes plahvatust tuvastanud

Heidi Soosalu.
Heidi Soosalu. Autor/allikas: Priit Ennet / ERR

Geoloogiateenistuse seismoloogi Heidi Soosalu sõnul ei ole Eesti ja Soome seismojaamade võrgustik sel ajavahemikul, kui kahe riigi vahelises gaasitorus Balticconnector leke tekkis, mingit plahvatusega sarnanevat sündmust registreerinud.

"Seismiliste andmete baasil ei leia kinnitust mingi lõhkamine või plahvatus või vähemalt kui selline oleks toimunud, siis ta oleks nii väike olnud, et ta oleks allpool tuvastamislävendit. Võib spekuleerida, et kui korraldada väga väike lõhkamine, siis kas selline suudab midagi kahjustada. Aga vähemalt seismiliste andmete baasil ei leia märke mingist sedalaadi tegevusest," rääkis geoloogiateenistuse vanemgeoloog Soosalu teisipäeval ERR-ile.

Soosalu kirjeldas, et seismoloogilist olukorda merel jälgitakse Eesti ja Soome ühise seismojaamade võrgustiku abil ja tema sõnul on Soome lahe suudmeala seismojaamadega "päris hästi kaetud".

"Antud aja raames ei ole automaatse süsteemi andmetest ega ka meie poolt hiljem manuaalselt analüüsitud ajavahemiku sees mingeid märke sellest, et oleks mingi väljapaistev seismiline sündmus," rõhutas Soosalu.

Ööl vastu pühapäeva langes rõhk Balticconnectori gaasitorus, misjärel Eesti ja Soome süsteemihaldurid sulgesid gaasitoru.

Balticconnectori merealuse osa pikkus Paldiskist Eestis kuni Inkooni Soomes on 77 kilomeetrit. Balticconnector alustas tööd 2020. aasta alguses.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: