X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Kuressaare ametikoolis hakatakse õpetama tuuleparkide hooldajaid

Foto: Kristjan Kundla

Kuressaare ametikoolis valmistutakse õpetama ameteid, mida ei Eestis ega lähiriikides veel kusagil ei õpetata. Kui lähikümnendil peaks hüppeliselt juurde tekkima tuuleparke nii maal kui ka merel, siis seni pole nende hooldajaid Eestis koolitatud. Hinnanguliselt võiks aastate pärast olla vajadus tuhatkonna sellise töökoha järele.

Kõik see, mis elektrit andvate tuulikute ülemisse kastikesse on ära peidetud, on näha läbipaistvas kastis. Ja Kuressaare ametikoolis on see tuulikute õppesimulaatoriks. Just seal hakkavad tulevased tehnikud oma esimesi teadmisi tuulikute ehituse põhimõtetest teada saama.

"Algasjad ei muutu, Ohmi seadus jääb ikka Ohmi seaduseks, aga kõik see ülemine ots, see muutub pidevalt. See ongi õppeprotsessis hästi oluline, et sa pead kogu aeg olema samm ees," lausus Festo tuulikusimulaatorite müügijuht Hannes Villo.

Kaks aastat on tehtud ettevalmistusi ja sellel sügisel tahaks Kuressaare ametikool võtta õppima  tulevasi spetsialiste, kes  hakkaksid maa ja taeva vahel  hooldama tuulikute labasid.

"Tegemist on kahe erineva erialaga. Üks on elektrituuliku labade hooldaja, kes siseneb tuulikusse, ronib torni ja riputab ennast ohutuskõite abil alla ja remondib tuuliku laba, kui on vaja. Teine eriala on elektrituuliku tehnik, kelle ülesandeks on hooldada tuulikut ja vajadusel kõrvaldada väiksemad vead," lausus Kuressaare ametikooli direktor Neeme Rand.

Mitmed suured tuulepargid nii maismaal kui ka merealadel on järgneva 10 aasta  jooksul valmimas. Ja nendega seoses tekkib vajadus tuulikute hooldajate ametikohtade järele.

"Kui meil Eestis on näiteks aastal 2030 paar tuhat megavatti püsti ja aastal 2035 võib olla 3000 kuni 5000 megavatti, siis me räägime ikkagi 500 kuni 1000 tehnikust, kes neid tuuleparke töös hoiavad," lausus tuuleenergia assotsiatsiooni juhatuse liige Kuido Kartau.  

Üks kindel tingimus saab aga  olema tulevastel tuulikute hoolduse spetsialistidel – nad ei tohiks kõrgust karta. Kuressaare ametikool tahab püsti panna ühe väiksema täispikkuses tuuliku, kuhu saab nii sisse kui ka  üles ronida.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: