Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Patriarh Kirill ja peapiiskop Põder kõnelesid kannatustest ja koostööst

{{1371396060000 | amCalendar}}
ERR
ERR
Moskva ja Venemaa patriarh Kirill pühitses täna sisse Lasnamäe uue õigeusukiriku ning enne äralendu kohtus ka Eesti Evangeelse Luterliku kiriku peapiiskopi Andres Põdraga.
Moskva ja Venemaa patriarh Kirill ütles Lasnamäel ehitatava Jumalaema Kiirestikuulja ikooni kiriku sissepühitsemisel, et riikidevahelistes suhetes ja usutunnistuste vahel on algamas uued ajad. Ta kinnitas, et Lasnamäel avatava kiriku uksed on avatud kõigile soovijatele, vahendasid ERRi raadiouudised.

Patriarh Kirilli viimane ettevõtmine enne ärasõitu oli ekskursioon Toomkirikus ning kohtumine Andres Põdraga.

Peapiiskopi sõnul kõnelesid nad kohtumisel ühistest ajaloolistest kontaktidest, kannatustest kommunistliku režiimi repressioonide all, ühisest koostööst ning ühisest vastutusest kristlike väärtuste ja inimväärikuse hoidmisel.

"Tänasel päeval, kus kipub olema nii, et Euroopa unustab tihti oma kristlikud juured ja seega võiks öelda ka, et euroopalikud väärtused ja asendab need teatud relativistlike ja individualitstlike ideoloogiatega, on väga tähtis rõhutada seda kristlikku arusaama inimesest, mis tähendab ühtaegu inimväärikust, mille juurde kuulub vabadus ja vastutus, õigused ja kohustused ja ka selline moraalne eluhoiak, mis aitab kaasa terve perekonna ja võiks öelda, ka juba vaimselt terve ühiskonna püsimisele ja arenemisele," sõnas Põder.

Peapiiskop tänas patriarh Kirilli külaskäigu eest ja soovis õnnistust uue kiriku pühitsemisel Lasnamäel. Patriarh Kirill viitas seepeale 2011. aastal Peterburis taaspühitsetud Peterburi Jaani kirikule, mis teenib sealseid eestlasi. Kohtumisel viidati korduvalt ühistele ajaloo- ja kultuurisidemetele nii möödunud sajandite jooksul kui nõukogude võimu perioodil.

Põder tänas patriarhi pärja asetamise eest juuniküüditamise mälestuspäeval Linda kuju juurde.

EELK teatel möödus kohtumine soojas ja sõbralikus õhkkonnas. Peapiiskop kinkis patriarhile eestikeelse "Meie isa palve", mille on  gooti kirjas kirjutanud ja traditsiooniliselt illustreeritud kalligraaf Heino Kivihall. Patriarh Krill kinkis EELK-le venekeelse piibli ning mälestusmedali.

Peapiiskoppi saatsid kohtumisel piiskop Einar Soone, assessor Tiit Salumäe, Toomkoguduse õpetaja ja kantsler Urmas Viilma, abipraost Arho Tuhkru, Toomkoguduse juhatuse esimees Indrek Treufeldt ning aseesimees Jüri Ehasalu.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: