Urmas Viilma kohtus Moskvas patriarh Kirilliga

{{1575020280000 | amCalendar}}

EELK peapiiskop Urmas Viilma kohtus reedel Moskvas Venemaa patriarh Kirilliga.

Viilma visiit on vastus patriarh Kirilli visiidile Eestisse, mis toimus 2013. aastal. Patriarh rõhutas taaskord oma sidemeid Eestimaaga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Lapsepõlves ja nooruses veetsin ma kõik suved Eestis, sest külastasin Pühtitsa kloostrit Kuremäel. Olen Peterburi elanik ja käisin Eestis väga tihti," rääkis patriarh Kirill.

Ta rääkis ka oma suhtumisest Venemaal elavatesse Eesti luterlastesse.

"Te muidugi teate Eesti kogukondadest Venemaal, sellepärast ma ei hakka sellest pikalt rääkima. Ütlen ainult, et nad on meie head partnerid ja me hindame
Venemaal elavate Eesti luterlaste seisukohti moraali küsimustes," sõnas Kirill.

Peapiiskop Urmas Viilma mainis oma kõnes ka moraali ja traditsiooniliste väärtuste teemat.

"Kui tulla kristlike väärtuste teema juurde, millest Tema Pühadus nii hästi rääkis, siis kõik Eesti kirikud, kes on koondunud Eesti kirikute nõukokku, on nendes küsimustes üksmeelel. Täpselt kaks aastat tagasi tegin avaliku ettepaneku, et Eesti põhiseaduses tuleb sätestada abielu mõiste ainult mehe ja naise vahelise ühendusena," rääkis Viilma.

Mõlema maa usujuhid kinnitasid veelkord, et nende kogudused jäävad konservatiivsetele seisukohtadele.

"Me peame hoidma kristlikke väärtusi avalike küsimustena ja ühiskonnas nähtavate teemadena, sest need ei ole ainult isiklikud asjad, vaid see on osa meie kultuurist ja meie identiteedist nii Eestis kui Venemaal. Ja see on see koht, kus me peame sellise pealetungiva sekularismiga võitlema või peame sellele vastu seisma," ütles peapiiskop.

Eesti luterlikke kogukondi on Venemaale vähe alles jäänud.

"Meil on oluline selgitada või kinnitada, et meie ajaloolised Eesti kogukonnad Venemaal, kelle eest me hoolt kanname, on see siis Peterburis või Moskvas või Ülem-Suetukis asuvad Eesti kogukonnad - meie aktiivsus ei ole siin mitte missioonitöö, vaid Eesti juurtega või eestikeelsete inimeste vaimulik teenimine, mida ka patriarh väga tunnustas," rääkis Viilma.

Reede õhtul peab peapiiskop Eesti saatkonnas jumalateenistuse Moskva eestlaste jaoks. Pühapäeval aga jutlustab ta luterliku maailmaliidu aseesimehena Ida-Euroopas Moskva suurimas luterliku Peetruse ja Pauluse katedraalis. 

 

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: