Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kohus andis loa Leopoldi ja Äpu pilamiseks

{{1233232740000 | amCalendar}}
Harju maakohus ei rahuldanud Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) hagi Ken Saani ja AS-i TV3 vastu, mis nõudis saate "Kõige parem sõber", uue nimetusega "Täna õhtul Leo Põld" ja selle reklaami keelustamist.
Ühtlasi tühistas Harju maakohus sama kohtu varasema TV3-ele seatud keelu levitada saadet "Kõige parem sõber" või muu nimega saadet, milles kasutatakse tegelaskujusid Leopold, Postikana, onu Raivo, Äpu, vanaema või neile sisult, nimelt või välimuselt eksitavalt sarnaseid tegelaskujusid või osasid neist, teatas Harju maakohtu pressiesindaja.

ERR esitas hagi Ken Saani ja TV3-e vastu ülemöödunud aasta 31. augustil, sest telekanali teatel pidi eetrisse jõudma kultustegelane Leopold saates "Kõige parem sõber".

ERR-i väitel on saatesarjas "Kõige parem sõber" kasutatud kunagise lastesaate "Kõige suurem sõber" tegelaskujusid ja temaatikat ning üle on võetud ka saate formaat.

Rahvusringhäälingu hinnangul kasutatakse lastesaadet ebaeetiliselt ära ning kahjustatakse hageja kaubamärgiga omandatud mainet ning eristusvõimet.

Kohus leidis, et hagi Ken Saani vastu tuleb jätta rahuldamata põhjusel, et hageja ei ole tõendanud, et kostja on saate produtsent ja seega kohane kostja.

Kohus jättis rahuldamata ka hagi TV3-e suhtes. Teose pealkiri "Kõige suurem sõber" ei näita tarbija jaoks mitte kauba või teenuse pärituolu hagejalt, vaid viitab eelkõige saatesarja sisule, leidis kohus. Sama kehtib kohtu hinnangul ka saatesarja tegelaskujude nimede ja kujutiste kohta.

Otsuse peale võib esitada apellatsioonkaebuse Tallinna ringkonnakohtule 30 päeva jooksul.

ERR-i õigusosakonna juhataja Karin Victoria Kuuskemaa sõnul leidis Harju Maakohus, et saate "Kõige suurem sõber", hilisema nimega "Kõige parem sõber", millest seejärel sai "Täna õhtul Leo Põld" näol on tegemist Eesti Televisiooni poolt toodetud lastesaate "Kõige suurem sõber" paroodiaga lubatud ehk motiveeritud mahus.

"Kuigi on tõendatud, et autoriõigused esialgsele ETV poolt toodetud saatele kuuluvad ERR-ile, sätestab autoriõiguse seadus, et autori nõusolekuta on lubatud teose kasutamine paroodias motiveeritud mahus ning seda mahtu ei ole kohtu arvamusel ületatud," selgitas Kuuskemaa.

Ta lisas, et ERR ei ole käesoleval ajal otsustanud, kas kaebab kohtuotsuse edasi või mitte, selleks on aega 30 päeva.

Toimetaja: Katrin Jüriso

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: