Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Krugman: euroga liitumine oli Soome jaoks viga

Reuters/Scanpix
Reuters/Scanpix
Ameerika tippmajandusteadlane Paul Krugman arvab, et Soome tuleks praegu paremini toime, kui ei kuuluks euroalasse.
"See on ju üsna selge. Kuid ma ei anna Soomele nõu eurost loobuda, ma ei mõtle seda," ütles Krugman ajalehele Helsingin Sanomat eile Kopenhaagenis, kus ta esines investeerimisfondi Skagen Fondene seminaril.

Euroalast lahkuda Krugmani sõnul ei tasu, sest kui juba kusagil ollakse, on sealt lahkuda raske.

Ta rääkis, et mõistab Soome liitumist euroga poliitilistel ja ajaloolistel põhjustel, kuid majanduslikult ei olnud see tema sõnul mõistlik. Krugman viitas Rootsile, kes on finantskriisist vähemalt seniajani hästi välja tulnud, muu hulgas paindliku valuuta toel.

Peale Rootsi on Põhjamaades hästi toime tulnud Norra, samal ajal kui Soome ja Taani on teinud seda komberdades. Taani, mille kroon on seotud euroga, on Krugmani arvates olukorras, kuhu Rootsi kardab jõuda.

"Taani on põhjamaine Hispaania. Kinnisvaramull on lõhkenud, majanduses ei ole viie aasta jooksul midagi juhtunud. Kodumajapidamiste võlgade seedimine kestab," kommenteeris majandusteadlane.

"Aga ka Taanis ei lähe veel nii kehvasti, et tasuks ennast eurost lahti haakida," naljatas ta.

"Soome ei paista mullimajandusena. Kodumajapidamiste võlatase ei ole (Taani) lähedalgi," ütles Krugman.

Tema sõnul on "veidi müstiline", miks Soomel läheb nii kehvasti. Krugmani arvates on Soome nii väike majandus, et Nokia probleemid annavad end tunda kogu riigis ning valitsuse range majanduspoliitika on languskonjunktuurile kaasa aidanud.

"See võib olla ka üksnes halb õnn," ütles ta.

Euroala probleemid põimuvad Krugmani arvates ka Saksamaa ümber. Tema sõnul oleks hõlpsam tõsta palku Saksamaal kui alandada neid Hispaanias. Riikide vaheline suhteline palkade erinevus peaks kasvama, kuid palku alandades on see eriti raske. Krugmani meelest võik Saksamaa juba painduda ja vähemalt aru saada, kui suuri ohvreid Vahemere kriisiriigid on toonud.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: