Rõivas ei nõustu TTÜ teadlase kriitikaga gaasitoru teemal ({{commentsTotal}})

Taavi Rõivas
Taavi Rõivas Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Peaminister Taavi Rõivas ei nõustu Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) energiasüsteemide professori Arvi Hamburgi hinnanguga, et Eesti varustuskindlus ei suurene Eesti-Soome gaasitoru väljaehitamisega mitte ühegi ühiku võrra.

Hamburgi sõnul on Soome-Eesti LNG kokkuleppe üheks ohuks see, et maagaas muutub Eestis hinna osas konkurentsivõimetuks, sest nii Balticconnectori kui ka Eetsisse rajatava SOS-terminali ülevalpidamise kulud lisatakse tulevikus võrguteenustasule. Hamburgi hinnangul tähendab see hüppelist võrguteenustasu tõusu.

Peaminister Rõivas ütles riigikogu infotunnis, et paljud riigikogu liikmed ilmselt mäletavad veel seda, millised olid Hamburgi seisukohad siis, kui arutati maagaasi seadust.

"Tookord tema rääkis Eesti Gaasi juttu – sellisena omatuna suures osas Gazpromi poolt – ja rääkis sellist juttu, mis kohe kuidagi ei kattunud Eesti julgeoleku huvidega," lausus Rõivas.

"Ma ei taha teda nüüd küll isiklikult milleski kahtlustada või veel vähem süüdistada, aga kui me ratsionaalselt vaatame, siis tema jutt ei ole päris see jutt, mis on Eesti julgeoleku huvi," märkis peaminister.

Jutt, et gaasitoru rajamine oleks kuidagi Eesti tarbijale ülejõukäivalt kallis, ei vasta peaministri kinnitusel tõele.

Gaasitoru rajamine tähendab Rõivase sõnul numbrites seda, et tariifi arvestatav summa kasvab umbes pooleteisekordseks, mis gaasiarvele avaldab mõju umbes 1,5%.

"See mõju on olemas, aga kui kaaluda, kas see ühelt poolt poolteist protsenti gaasi hinnast ja teiselt poolt kindlustunne, et Eestit, Läti ja Leedut ei saa eraldi gaasist välja lülitada ja et me saame gaasi vajaduse korral ka Soome suunalt, siis mina ütlen, et kindlustunne on rohkem väärt," hindas valitsusjuht.

Toimetaja: Priit LutsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: