Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Prantsuse kohus mõistis IMF-i juhi süüdi

{{1482157449000 | amCalendar}}
Foto: EPA/Christophe Petit Tesson

Prantsusmaa kohus Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) juhi Christine Lagarde'i süüdi kuritegelikus hooletuses. Hoolimata süüdimõistmisest ei määranud kohus Lagarde'ile ühtegi karistust. 

Juhtum on seotud ajaga, mil Lagarde oli Prantsusmaa rahandusminister ning selle juriidiliste iseärasuste tõttu oli kohtul võimalus tunnistada eksminister süüdi ilma karistust määramata, vahendasid BBC ja Reuters.

Lagarde ise kohtusaalis ei viibinud, sest oli juba varem tööasjus Washingtoni suundunud.

Kohus Lagarde'i üle algas nädal aega tagasi ning nii Lagarde'i kaitsjad kui ka prokurör tunnistasid esialgu, et IMF-i juhi vastu esitatud süüdistus on "väga nõrk". Pärast kohtuotsuse avalikustamist kinnitasid Lagarde'i advokaadid, et neil on tõenäoliselt kavas otsus edasi kaevata.

Täpsemalt süüdistati Lagarde'i ebaseaduslike hiigelkompensatsioonide maksmises ärimees Bernard Tapiele 2008. aastal.

2008. aastal, president Nicolas Sarkozy valitsusajal, maksti ärimees Bernard Tapie'le 400 miljonit eurot kompensatsiooni ühe ettevõtte müügiga seoses. Samas on teada, et Tapie toetas 2007. aastal rahaliselt Sarkozy valimiskampaaniat. Kompensatsiooni maksmise ajal oli Lagarde rahandusminister ning nüüd süüdistatakse teda kuritegelikus hooletuses.

Tapie oli kunagi oluline osanik sporditoodete firmas Adidas, kuid pidi oma osaluse 1993. aastal maha müüma, et sotsialistide valitsuses ministriks hakata. Hiljem kaebas ta aga kohtusse panga Crédit Lyonnais, sest oli arvamusel, et osaliselt riigile kuuluv pank pettis teda ja hindas Adidase ning seega ka tema aktsiate väärtuse tegelikust madalamaks. Kohtuvaidlus jõudis lõpuks Lagarde'i juhitud kolmeliikmelise arbitraažikomisjoni kätte ning seal otsustati ärimehele kompensatsiooni maksta.

Uurijad on aga veendunud, et Tapie'le kompensatsiooni maksmine oli vastuteene Sarkozy valimiskampaania toetamise eest. Lagarde'i sõnul tegutses ta aga Prantsusmaa parimates huvides ning ta on alati süüdistused tagasi lükanud.

Lagarde sai IMF-i juhiks 2011. aastal, kui ta vahetas välja skandaalse Dominique Strauss-Kahni. Käesoleva aasta veebruaris valiti ühehäälselt oma ametiaega jätkama. Valuutafond on varem väljendanud enda juhile usaldust ja toetust.

Samas prognoosivad analüütikud, et äsjane otsus võib Rahvusvahelises Valuutafondis tuua kaasa järjekordse juhtimiskriisi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: