ERR Moskvas: Nemtsovi toetajad loodavad endiselt mõrva tellijate selgumist

Foto: Reuters/Scanpix

Neli aastat tagasi, 27. veebruaril, tapeti Moskvas kõige tuntum Vene opositsionäär Boriss Nemtsov. Ööl vastu kolmapäeva kogunes mõnikümmend inimest mõrvapaika, et opositsioonipoliitikut mälestada.

Endine asepeaminister ja hilisem tuline Kremli kriitik Nemtsov tapeti 2015. aasta 27. veebruaril Moskvas Kremli vahetus läheduses Suurel Moskvoretski sillal. Tegemist oli kõige kõrgema profiiliga poliitilise mõrvaga Venemaal alates president Vladimir Putini võimulepääsust, vahendasid ERR-i teleuudised.

Sündmuskohaks olnud sillale tekkis improviseeritud memoriaal, kuhu inimesed toovad vaatamata kehvadele ilmaoludele lilli ja küünlaid ja püüavad teineteist toetada.

"Ma ei kuulunud Nemtsovi toetajate hulka, aga tema surm, selline küüniline tapmine ühendas meid ja sundis midagi tegema hakkama," nentis Jevgeni ERR-ile.

"Boriss Nemtsov oli tulevikupoliitik. Imetore inimene, vapper, tark, korralik," lisas Irina.

Kuigi kohus on tapmises süüdistatud isikud pikaks ajaks vanglasse mõistnud, ei ole tapetud poliitiku lähedased ja toetajad nõus juurdluse tulemustega.

"Siiamaani oleme kohtupingis näinud ainult selle metsiku kuriteo otseseid toimepanijaid. Tellijaid ja organiseerijaid ei leitud ega tuvastatud. Ja kuni võimul on president Putin, ei saa me muidugi teada ei tellijate ega organiseerijate nimesid," nentis ajakirjanik ja Nemtsovi sõber Maria-Luisa Tirmaste.

"Tundub, et uurimist blokeeritakse kõige kõrgemal poliitilisel tasemel, sest sellise mastaabiga tapmise uurimist saab takistada ainult kõige kõrgema poliitilise otsuse alusel. Ja see tekitab lisaküsimusi. Kui Kreml blokeerib uurimist, tähendab see, et teatakse suurepäraselt, kes on tellija, ja Kreml saab aru, et ta ise ka ei ole puhas," selgitas Rahvusliku Vabaduse Partei aseesimees ja Nemtsovi sõber Ilja Jašin.

Nemtsovi sõbrad loodavad praegu, et Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (OSCE) parlamentaarse assamblee raport paljastab ikkagi kuriteo tellijad ja organiseerijad.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: