Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Johnson: kui Moskva on seotud Skripali mürgitamisega, vastame jõuliselt

Suurbritannia välisminister Boris Johnson ütles teisipäeval parlamendis, et kui leiab tõendamist versioon, mille kohaselt on endise Vene luureametniku salapärase mürgistusjuhtumiga seotud Moskva, annab London ka jõulise vastuse.

"On väga palju spekulatsioone seoses häiriva intsidendiga Salisburys, kus 66-aastane Sergei Skripal ja tema 33-aastane tütar Julia leiti teadvusetutena," selgitas minister Reutersi ja BBC teatel.

"Kuigi oleks vale juurdlusest ette rutata, saan ma siiski alamkojale kinnitada, et kui peaks esile kerkima tõendid, mis viitavad riiklikule vastutusele, siis Tema Majesteedi valitsus vastab sobivalt ja jõuliselt," rääkis Johnson.

Välisminister andis mõista, et London võib kaaluda uusi sanktsioone Venemaa vastu, kui kahtlused Moskva seotuses Salisbury juhtumiga on põhjendatud.

"Ma ei näita praegu näpuga... Ma ütlen valitsustele üle kogu maailma, et ükski katse võtta süütu elu Ühendkuningriigi territooriumil ei jää sanktsioneerimata või karistamata. Kui kahtlused (Salisburyga seoses) kindlat tõendamist leiavad, võib väga tõenäoliselt juhtuda, et me peame taas vaatama oma sanktsiooniderežiimi ja muid meetmeid, mida me rakendada saame," selgitas ta.

Samuti nentis Johnson, et oleks väga raske kujutada ette olukorda, kus Moskva seotus tõendamist leiab ja britid tavapärases korras Venemaal toimuval jalgpalli MM-il osalevad.

Briti politsei püüab praegu tuvastada, millise aine tõttu sattus 66-aastane endine Vene luureametnik Sergei Skripal ja 33-aastane naine kriitilises seisus haiglasse. Nüüd on selgunud, et Skripaga kaasas olnud noor naine on tema tütar Julia Skripal.

Mees ja naine leiti pühapäeval Salisburys Maltingsi kaubanduskeskuse pingilt teadvusetuna. Neil ei olnud nähtavaid vigastusi, kuid politsei uurib, kas tegu võis olla kuriteoga.

Kaks kuriteopaigal töötanud politseinikku said samuti kergemate sümptomite tõttu ravi ning üks meditsiinitöötaja viibib juhtunu tõttu haiglaravil.

Salisbury kesklinnas on mitu paika politseilindiga eraldatud ning kaitseülikondades meeskonnad puhastavad voolikutega tänavat. Samuti otsiti läbi sündmuskoha lähedal olevad prügikastid.

Suleti ka üks restoran, kuid Inglismaa rahvatervise ameti kinnitusel laiemat ohtu inimestele ei ole.

Võimaliku tundmatu aine kasutamise tõttu on praegust juhtumit võrreldud ka Aleksander Litvinenko mürgitamisega 2006. aastal. Endine luureametnik Litvinenko suri Londonis pärast seda, kui oli joonud teed, mis sisaldas radioaktiivset ainet.

Litvinenko lesk Marina Litvinenko ütles BBC Radio 4-le, et Salisbury juhtum on justkui déjà vu. "See näitab, et me peame võtma seda tõsiselt, kõiki neid inimesi, kes paluvad Suurbritannias julgeolekut ja turvalisust," lisas ta.

Venemaa mõistis endise sõjaväeluure (GRU) ametniku Sergei Skripali 2006. aastal 13 aastaks vangi. Süüdistuse kohaselt edastas ta Sõjalise Diplomaatiaakadeemia õppejõuna rahalise kasu saamise eesmärgil Suurbritannia välisluurele MI6 temale teatavaks saanud Venemaa sõjaväeluurajate isikuandmeid.

Skripal vabanes tänu 2010. aastal toimunud vangistatud spioonide vahetusele USA ja Venemaa vahel ning sai Suurbritannialt varjupaiga.

Kreml: Venemaal pole infot Skripali haigestumise põhjuste kohta

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi kinnitusel pole Venemaal informatsiooni selle kohta, mis võis põhjustada Skripali ja tema tütre haigestumise. Peskov ütles ajakirjanikele, et Moskva on valmis Suurbritanniat uurimise juures aitama.

"Me mõistame seda traagilist olukorda, kuid meil ei ole informatsiooni selle kohta, mis võis selleni viia, millega ta seotud oli," ütles Peskov.

Venemaa suursaatkond Londonis teatas, et on mures selle pärast, kuidas Briti meedia Skripali juhtumit kajastab. Saatkonna hinnangul kasutatakse juhtumit Venemaa demoniseerimiseks.

Saatkond märkis, et soovib Briti võimudelt informatsiooni juhtunu kohta.

"Viis, kuidas olukorda Briti meedias kirjeldatakse, on tõsiselt murettekitav. Briti meedia on kiiresti alustamas Vene-vastase kampaania uut faasi," kommenteeris saatkond pressiteates.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: