Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hispaania kohtunik nõudis Kataloonia valitsusliikmete vahistamist

{{1509637320000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Hispaania kohtunik andis neljapäeval korralduse kaheksa kukutatud Kataloonia valitsuse liikme vahi alla võtmiseks seoses nende rolliga regiooni iseseisvuspüüdlustes. Kataloonia tagandatud presidendi Carles Puigdemonti suhtes andis kohtunik välja vahistamismääruse.

Nende seas on Kataloonia tagandatud presidendi Carles Puigdemonti asetäitja Oriol Junqueras.

Ühele neist, Santi Vilale, kes lahkus Kataloonia valitsusest enne ühepoolse iseseisvusdeklaratsiooni väljakuulutamist möödunud reedel ning on teinud üleskutseid jõuda lahenduse leidmiseks läbirääkimisteni, määrati 50 000 euro suurune kautsjon.

Üheksa endist Kataloonia valitsuse liiget ilmus neljapäeval kohtu ette, kus prokurörid nõudsid kaheksa viivitamatut vahistamist ja ühe kinnipidamist kautsjonivõimalusega.

Samal ajal toimunud teisele kohtuistungile ilmus kuus Kataloonia seadusandjat, kellele anti nädal oma kaitse ettevalmistamiseks ning korraldus naasta küsitlemiseks kohtu ette 9. novembril.

Kohtukutse said ühtekokku 20 Kataloonia poliitikut. Esimesena saabus kohtusse tagandatud valitsuse tähtsuselt teine liige, asepresident Oriol Junqueras, kes möödus advokaatide saatel kümnetest ajakirjanikest, keeldudes vastamast ühelegi küsimusele.

Kataloonia tagandatud president Carles Puigdemont viibib Belgias ja keeldus Madridi kohtusse ilmumast.

Advokaat: Puigdemonti suhtes anti välja vahistamismäärus

Hispaania kohtunik andis Carles Puigdemonti suhtes välja vahistamismääruse, ütles mehe advokaat neljapäeval Belgia ringhäälingule VRT.

"Ma sain äsja oma kliendilt teada, et tema ja nelja tema ministri suhtes, kes on Belgias, on antud välja vahistamismäärus," rääkis Paul Bekaert.

"Puigdemont jääb siia. Ta on öelnud, et teeb Belgia võimudega protseduuri käigus koostööd," lisas advokaat.

Prokurörid taotlesid Puigdemonti vahistamist

Hispaania õigusorganite allikad teatasid juba varem neljapäeval, et prokuratuur taotleb Euroopa vahistamismääruse rakendamist keskvõimu tagandatud Kataloonia presidendi Carles Puidgemonti ja tema valitsuse nelja liikme üle, kes keeldusid Madridi kohtu ette ilmumast.

Belgias viibivad viis meest kutsus välja Hispaania kõrgeim kohtuinstants riigikohus, tuginedes prokuröride süüdistustele mässus, mässu õhutamises ja vara omastamises.

Süüdistused on seotud 27. oktoobril regionaalparlamendis heaks kiidetud iseseisvusdeklaratsiooniga.

Madrid peatas pärast iseseisvusdeklaratsiooni Kataloonia autonoomia ja allutas piirkonna keskvõimule. Valitsus tagandati, parlament saadeti laiali ja 21. detsembriks on määratud valimised.

Puigdemont sõitis pärast valitsuse tagandamist koos mõne ministriga Brüsselisse ega kavatse advokaadi sõnul kohtuistungiks Madridi naasta.

Puigdemont nõudis valitsusliikmete vabastamist

Carles Puigdemont nõudis neljapäeval oma võimult kõrvaldatud valitsuse liikmete vabastamist, kelle kohus oli uurimise ajaks vangi saatnud.

"Ma nõuan ministrite ja asepresideni vabastamist," ütles Puigdemont Belgias tehtud avalduses, mida vahendas Kataloonia televisioon.

Varem kirjutas Puidgemont Twitteris, et Kataloonia seaduslik valitsus pandi ideede pärast vangi.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: