Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Macron ärgitab Hiinat rohkem avama oma siseturgu

Presidendid Emmanule Macron ja Xi Jinping 9. jaanuaril Pekingis.
Presidendid Emmanule Macron ja Xi Jinping 9. jaanuaril Pekingis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Prantsuse president Emmanuel Macron ärgitas teisipäeval Hiina liidreid avama oma siseturgu välisfirmadele ja hoiatas, et vastasel juhul hakkavad teised riigid sulgema Hiinale oma siseturgu.

Macron tõi esile, et Prantsusmaa kaubavahetusbilansi puudujääk Hiinaga oli eelmisel aastal 30 miljardit eurot ja rõhutas, et see pole poliitiliselt jätkusuutlik.

Taolised hoiatused on majandusteadlaste ja poliitanalüütikute seas tavalised, kuid Hiinat külastavad välisliidrid reeglina selliseid avaldusi niivõrd otse ei tee.

"Kui me sellega vastutustundlikult ei tegele, siis loomulik reaktsioon, mis meil on olnud liiga kaua, on sulguda mõlemalt poolt," lausus Macron.

Macron ja Xi arutavad suhete tihendamist

Hiina president Xi ja Prantsuse riigipea Macron arutasid teisipäevasel kohtumisel suhete tihendamist ja osalesid rea majanduslepingute allkirjastamisel.

Macron saabus esmaspäeval Hiinasse riigivisiidile, et arutada muu hulgas Xi "Uue Siiditee" projekti Aasia ja Euroopa ühendamiseks.

Prantsusmaal on kaubavahetuses Hiinaga 30 miljardi euro suurune puudujääk, Pariis soovib kaubandussuhteid Pekingiga tasakaalustada ja nõuab koos teiste Euroopa riikidega võrdset juurdepääsu Hiina turule.

"Hiina viib ellu oma majandusarengu strateegiat, millel on Hiina hiigelturgu arvestades mõju kogu üleilmastumisele," ütles Macron. "Kui Prantsusmaa ei suuda sellega kohaneda, jääme maha."

Kahe riigipea kohtumisel allkirjastatakse umbes 50 kokkulepet, sealhulgas strateegilistes sektorites nagu tuumaenergia ja lennundus. Macroni saadab visiidil umbes 50 ärijuhti, teiste seas Euroopa lennundushiiu Airbus ja Prantsuse riikliku tuumaenergiakompanii Areva juhid.

Macron külastas teisipäeva hommikul enne kõnelusi Hiina riigipeaga ka Pekingi Keelatud Linna.

Esmaspäevases kõnes kutsus Macron Euroopa Liitu osalema Xi amb itsioonikas Siiditee traristuprojektis, kuid hoiatas, et see ei tohiks tähendada "uue hegemoonia" teket.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: