Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vabariiklased kutsuvad endist kohtunikku senatisse kandideerimisest loobuma

{{1510669560000 | amCalendar}}
Foto: Marvin Gentry/Reuters/Scanpix

USA senati enamuse liider Mitch McConnell ja teised juhtivad vabariiklased kutsusid esmaspäeval senati Alabama kandidaati Roy Moore'i kandidatuurist loobuma, kuna juba viies naine väidab, et Moore ahistas teda aastakümneid tagasi.

Beverly Young Nelson ütles, et Moore ründas teda seksuaalselt kui naine oli 16-aastane ning mees ise 30. eluaastates jurist, vahendas Reuters.

Nelson meenutas New Yorgis antud pressikonverentsil, et Moore käperdas teda, püüdis tal pluusi seljast ära tõmmata ning surus tüdruku pea enda sülle, hoiatades, et keegi tüdruku juttu ei usu, kui ta sellest räägib.

Kristlasest konservatiiv ja endine Alabama ülemkohtu kohtunik Roy Moore on keeldunud senatisse kandideerimisest loobuma. Tema kampaaniameeskond avaldas pressiteate, milles eitab kellegi seksuaalset ärakasutamist ning nimetab uusi väiteid Moore'i vastu nõiajahiks.

Esmaspäeva õhtul Alabamas Gallantis antud pressikonverentsil ütles Moore ajakirjanikele, et Nelsoni süüdistused on täielikult valed. 

"Ma ei teinud kunagi seda, mida ta ütles. Ma isegi ei tea seda naist. Ma ei tea temast midagi," tsiteeris ajaleht Birmingham News Moore'i sõnu.

McConnell ütles esmaspäeval, et partei ametnikud kaaluvad, kas on võimalik leida Moore'i kõrvale 12. detsembril toimuvatel valimistel teinegi vabariiklasest kandidaat.

"Minu arvates peaks ta kõrvale astuma," ütles McConnell, kes varem on öelnud, et Moore peaks kandideerimisest loobuma, kui väited tema kohta vastavad tõele. "Ma usun naisi," lisas ta. 

McConnelli üleskutsega ühinesid vabariiklastest senaatorid Orrin Hatch, Susan Collins, Lindsey Graham, Todd Young ja Cory Gardner.

Senati vabariiklaste kampaaniajuht Gardner ütles, et Moore pole senatis teenimiseks sobilik.

"Kui ta keeldub kampaaniast taganemast ja võidab, peaks senat hääletama tema väljaheitmise üle, sest ta ei vasta USA senati eetilistele ja moraalsetele nõuetele," märkis Gardner pressiteates.

Moore kirjutas Twitteris, et hoopis McConnell peaks tagasi astuma. "Ta on konservatiive alt vedanud ja ta tuleb asendada," kirjutas ta.

Senaator John Cornyn ütles, et Alabama valijad peaksid andma Moore'ile lõpliku hinnangu. Varem Cornyn toetas Moore'i kandidatuuri.

Moore'ile varem toetust avaldanud senaator Ted Cruz ütles, et Moore peaks süüdistused selgelt ümber lükkama või kandideerimisest loobuma, kui need tõele vastavad.

70-aastane Moore oli tugev favoriit demokraat Doug Jones'i ees. Ta on eitanud väiteid suhete kohta nelja naisega ajal, mil nad olid teismelised, üks neist 14-aastane, ja mees ise 30. eluaastates. Esmalt avaldas naiste süüdistused ajaleht Washington Post.

Moore oli juba enne seksuaalse ahistamise süüdistusi väga vastuoluline kandidaat

Uued senaatori valimised Alabamas toimuvad seetõttu, et seni osariiki USA senatis esindanud Jeff Sessionsist sai Trumpi administratsiooni justiitsminister.

Vabariiklaste Alabama eelvalimistel septembris võitis ta mõõdukamaks peetud ja erakonna peavoolu esindavat kandidaati Luther Strange'i. Viimast toetas väidetavalt erakonna soovil ka Donald Trump, samas asus aktiivselt Moore'i toetama Valge maja endine poliitstrateeg Steve Bannon. Moore'i võitu erakonna peavoolu esindava Strange'i üle pidasid mitmed analüütikud iseloomulikuks märgiks vabariiklaste ridu räsivast sisekonfliktist.

Moore on näiteks öelnud, et 11. septembri terrorirünnakud leidsid aset seetõttu, et ameeriklased on kaugenenud jumalast; et ta on isiklikult arvamusel, et president Barack Obama ei sündinud USA-s; et moslemil peaks olema keelatud kongressi liikmeks saada; et USA-s on kogukondi, kus kehtib šariaat; et võib-olla on Putinil geidevastase seisukoha tõttu õigus ja et tal on Venemaa presidendiga veel teisigi sarnaseid seisukohti ning et see oli "jumala käsi", mis Trumpi Valgesse Majja juhatas.

Oma kampaaniaüritustel on ta sageli kandnud kauboirõivastust ning tõmmanud oma põhiseaduslikule õigusele viidates välja ka tulirelva. 

Näiteks senati väliskomitee vabariiklasest esimees Bob Corker, kes on viimasel ajal ka aktiivne Trumpi-kriitik, märkis Moore'i vastu esitatud süüdistusi kommenteerides, et Moore'i kandidatuur oli vale samm juba enne ahistamissüüdistusi.

Toimetaja: Merili Nael, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: