Üllatus USA eelvalimistelt: noor sotsialist võitis kogenud tippdemokraati

Kodanikuaktivist ja demokraatlik sotsialist Alexandria Ocasio-Cortez.
Kodanikuaktivist ja demokraatlik sotsialist Alexandria Ocasio-Cortez. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA mitmes osariigis toimusid teisipäeval kongressi eelvalimised, mille ühe üllatavama tulemusena võitis esimest korda kandideerinud sotsialistlik kodanikuaktivist Alexandria Ocasio-Cortez esindajatekoja tippdemokraati Joe Crowleyt.

28-aastane Ocasio-Cortez võitis kümnendat ametiaega teenivat esindajatekoja liiget Joe Crowleyt New Yorgi 14. ringkonnas. Piirkond hõlmab Bronxi ja Queensi linnaosasid, mis on tugevalt demokraatlikud ning mille pooled elanikud on latiinod, seega on Ocasio-Cortezil suur tõenäosus pääseda novembris kongressi.

Kodanikuaktivist ja Ameerika Demokraatlike Sotsialistide liige tegi 600 000 dollariga eduka rohujuuretasandi kampaania, samas kui esindajatekoja neljanda kõrgeima demokraadi Crowley kampaania läks maksma kolm miljonit dollarit. See oli esimene kord 14 aasta jooksul, kui tema enda erakonna liige püüdis Crowleyt ametist tõugata. Cowleyt on peetud esindajatekoja demokraatide juhi Nancy Pelosi potentsiaalseks järeltulijaks.

"See ei ole lõpp, see on algus. See on algus, sest sõnum, mille me täna maailmale saatsime, on see, et pole õige seada rahastajaid oma kogukonnast ettepoole," ütles Ocasio-Cortez teisipäeva õhtul oma toetajatele. Tema valimiskampaania toetus osalt sellele, kuidas juhtivad demokraadid seavad tihtilugu rahastuse nimel põhimõtted tagaplaanile.

Oma tänukõnes rõhutas ta ühtlasi kodanikuaktivismi tähtsust ja võidukäiku: "Te andsite sellele riigile lootust, te andsite sellele riigile tõestuse, et kui sa koputad oma naabri uksele ja tuled tema juurde armastusega, kui sa annad talle teada, et oma seisukohtadest hoolimata oled tema jaoks olemas – siis me saame midagi muuta."

Ocasio-Cortez võitis tugevalt vasakpoolse programmiga, mis lubas tervishoiuteenuse üldist kättesaadavust, föderaalset garantiid töökohtadele ning immigratsiooni- ja tolliameti kaotamist. Ka Crowley on tegutsenud liberaalse platvormi pinnalt, olles näiteks esindajatekoja demokraatliku juhatuse seas esimene, kes avaldas toetust üldisele ravikindlustusele, ning on olnud häälekas kõneleja immigrantide õiguste eest.

Ekspertide hinnangul võib Ocasio-Cortezi võit Crowley üle märkida arvatust sügavamat ja püsivamat lõhet demokraatlikku erakonda juhtivate vanemate liberaalide ja noorte mässajate vahel, kes aktiviseerusid president Obama ja Bernie Sandersi valimiskampaaniate ajal. Seesugune lõhe ei pruugi aga tähendada head novembrikuistel valimistel.

Mitt Romney'le ennustatakse üsna kindlat edu

Utah's võitis vabariiklaste eelvalimistel nominatsiooni Mitt Romney. Romney võitleb selle nimel, et taastada oma poliitilist karjääri senatis, kus jäi koht vabaks pärast senaator Orrin Hatchi taandumist. Endine Massachusettsi kuberner Romney sai toetuse president Donald Trumpilt ja võitis esindajatekoja liiget Mike Kennedyt.

Esindajatekoja liige Jared Polis võitis Colorados demokraatide eelvalimised kuberneri kohale. Kui Polis peaks novembris võitma, saaks temast Ühendriikide esimene homoseksuaalsena valitud kuberner. Kuigi New Jersey endine kuberner Jim McGreevey avalikustas ametis olles, et on gei, oleks Polis esimene kuberner, kes on valitud ametisse pärast homoseksuaalse sättumuse avalikustamist.

Ajalooliselt silmapaistvaid kandidaate on eelvalimistel veelgi: umbes 575 naist on seni teatanud, et kandideerivad esindajatekotta, senatisse või kuberneri ametisse, kusjuures suurem osa neist on demokraadid. Demokraatide esindajal Stacey Abramsil seisab ees keeruline valimisteekond sügavalt vabariiklikus Georgia osariigis, kuid tal on võimalus saada Ühendriikide esimeseks mustanahaliseks naiseks, kes on valitud kuberneriks.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: