Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jaapani valitsus kiitis heaks suurima kaitse-eelarve

Jaapani peaminister Shinzo Abe ÜRO Peaassambleel.
Jaapani peaminister Shinzo Abe ÜRO Peaassambleel. Autor/allikas: Lucas Jackson/Reuters/Scanpix

Jaapani peaministri Shinzo Abe valitsus kiitis reedel heaks riigi ajaloo suurima kaitse-eelarve, et tugevdada raketitõrjevõimekust seoses Põhja-Koreast tuleneva ohuga.

Kaitse-eelarve suuruseks on 5,19 triljonit jeeni ehk 46 miljardit USA dollarit.

Reedel valitsuse heakskiidu saanud kava kohaselt suureneb Jaapani 2018. aasta kaitse-eelarve selle aastaga võrreldes 1,3 protsenti.

Abe on pärast 2012. aastal võimule tulekut kaitse-eelarvet igal aastal suurendanud.

Kaitsekulutused moodustavad osa Jaapani tervikuna 97,7 triljoni jeeni (860 miljardi dollari) suurusest riigieelarvest.

Valitsus kiitis täiendavalt heaks 23,5 miljardi jeeni (208 miljoni dollari) eraldamise märtsini, et osta USA uue põlvkonna raketitõrjesüsteemid Aegis Ashore ja muud varustust.

Jaapani valitsus teatas vaid mõni päev tagasi, et kavatseb üles seada maismaal baseeruvad Aegis Ashore süsteemid seismaks vastu Põhja-Korea võimalike raketirünnakute ohule. Kahe süsteemi täpset hinda ei ole avalikustatud, kuid kaitseministeeriumi ametnike sõnul võib see olla 200 miljardit jeeni (1,8 miljardit dollarit) või veelgi rohkem.

Abe toetab USA presidendi Donald Trumpi survepoliitikat Põhja-Korea suhtes ning on lubanud tõhustada Jaapani raketitõrjesüsteeme Ühendriikide relvastusega.

Kaitse-eelarves nähakse muu hulgas ette rohkem kui kahe miljardi jeeni (18 miljoni dollari) kulutamist 500-kilomeetrise tegevusraadiusega Norra tiibrakettide ostmiseks, mida saab välja tulistada F-35 sõjalennukitelt.

Põhja-Korea on sel aastal katsetanud rohkem kui tosinat raketti, neist kaks lendasid üle Jaapani põhjaosa ning veel mitu on kukkunud Jaapani vetesse 200 meremiili laiuses eksklusiivses majandustsoonis.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: