Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump kritiseeris Hiinat Põhja-Korea laevadele nafta tarnimise eest

Presidendid Xi ja Trump novembris Pekingis.
Presidendid Xi ja Trump novembris Pekingis. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

USA president Donald Trump kritiseeris neljapäeval Pekingit seoses teadetega, et Hiina laevad toimetasid merel Põhja-Korea alustele naftat.

Trumpi sõnul "ei saa Põhja-Korea probleemile olla kunagi sõbralikku lahendust, kui sellised asjad jätkuvalt juhtuvad".

USA president säutsus Twitteris, et Hiina "tabati teolt".

Trump vihjas hiljem usutluses päevalehele New York Times kaubandusalaste meetmete rakendamisele Hiina suhtes. "Nafta liigub Põhja-Koreasse. See ei olnud minu kokkulepe!" säutsus ta. "Kui nad ei aita meid Põhja-Koreaga, siis teen seda, mida olen alati öelnud, et tahan teha." 

Ühendriikide riigipea nimetas Põhja-Korea riigijuhi Kim Jong-uni režiimi "tuumaohuks", mis ei ole "Hiina jaoks hea", lisades, et president Xi Jinpingi valitsus peab USA-d "palju rohkem aitama".

Trump on varem sel aastal Xi´d korduvalt kiitnud Põhja-Koreale avaldatud surve eest.

Lõuna-Korea ajaleht Chosun Ilbo teatas sel nädalal anonüümseks jäänud ametnikele viidates, et Hiina laevad on alates oktoobrist toimetanud Põhja-Korea alustele umbes 30 korda naftat.

Hiina välisministeeriumi teatel peab Peking kinni ÜRO sanktsioonidest Põhja-Korea suhtes.

USA välisministeeriumi ametnik ütles hiljem, et valitsus on teadlik "mõnede aluste ÜRO poolt keelatud tegevustest, nagu töödeldud naftatoodete laevalt-laevale üleandmine ja söe transportimine Põhja-Koreast".

Tema sõnul on Ühendriikidel andmeid, et mõned neis tegevustes osalenud laevad on mitmes erinevas riigis, teiste seas Hiinas, registreeritud firmade omanduses. Ametnik lisas, et nafta on Põhja-Korea režiimi ja sõjaväe jaoks elutähtis, söeeksport seevastu on režiimi jaoks peamine sissetulekuallikas.

"Me mõistame need teod hukka ja loodame, et kõik ÜRO Julgeolekunõukogu liikmed, teiste seas Hiina, teevad tihedamat koostööd smugeldamistegevuste peatamiseks," lausus ametnik.

ÜRO Julgeolekunõukogu kehtestas neljapäeval rahvusvahelistesse sadamatesse sissepääsukeelu neljale Põhja-Korea laevale, mida kahtlustatakse Pyongyangile kehtestatud sanktsioonidega keelustatud kaupade vedamises, ütlesid diplomaadid AFP-le.

Neljale laevale - Ul Ji Bong 6, Rung Ra 2, Sam Jong 2 ja Rye Song Gang 1 - keelu kehtestamist taotles USA koos meetmetega teistes riikides registreeritud laevade vastu, ütlesid diplomaadid anonüümsuse tingimusel.

Nende sõnul nõustus Hiina sanktsioonidega vaid nelja Põhja-Korea laeva vastu. Ühe diplomaadi sõnul jääb protseduur avatuks ja tulevikus võib sadamakeelu alla lisanduda veel laevu.

USA detsembris esitatud nimekiri hõlmas ka Belize, Hiina, Hongkongi, Palau ja Panama lipu all sõitvaid laevu.

ÜRO Julgeolekunõukogu kiitis 22. detsembril ühehäälselt heaks uued sanktsioonid Põhja-Korea vastu, mis keskenduvad töödeldud naftatoodetele, mis on hädavajalikud Pyongyangi raketi- ja tuumaprogrammi jaoks. Resolutsiooni poolt hääletas ka Põhja-Korea tähtsaim kaubanduspartner Hiina.

Julgeolekunõukogu on tänavu USA eestvedamisel heaks kiitnud kolm karmi sanktsioonipaketti Põhja-Koreale, kes on aasta jooksul korraldanud kümneid raketi- ja ühe tuumakatsetuse.

5. augustil Julgeolekunõukogus vastuvõetud sanktsioonipakett võtab sihikule Põhja-Korea raua-, söe- ja kalatööstuse, 11. septembril heakskiidetud paketiga seatakse piirangud stalinistliku riigi tekstiilitööstusele ja piiratakse naftatarneid.

USA on tauninud keelustatud kaupade smugeldamist, mis võimaldab Põhja-Koreal omandada endale varusid, eriti kaupade vahetamise teel avamerel asuvatel laevadel.

Kahtlust äratavatele laevadele sadamakeelu kehtestamist näeb ette augustikuine ÜRO resolutsioon. ÜRO tuvastas 5. oktoobriks neli "keelatud kaupu" vedavat laeva ja sellele järgnes ÜRO ajaloos esmakordne sadamakeelu kehtestamine, ütles Pyongyangi-vastaste sanktsioonide rakendamist vaatleva ÜRO ekspertkogu liige Hugh Griffiths.

Need neli laeva olid registreeritud Komooridel, St. Kitts ja Nevisel, Kambodžas ja Põhja-Koreas ja neile kehtestati sadamakeeld söe, raua ja Põhja-Korea kala ebaseadusliku transportimise eest.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: