Jeemeni kodusõda muutub üha keerukamaks, Houthi-vastased jõud tülitsevad

Lõuna-Jeemeni separatistide võitlejad 28. jaanuaril Adenis.
Lõuna-Jeemeni separatistide võitlejad 28. jaanuaril Adenis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Jeemeni pikka aega kestnud kodusõda on muutumas üha kaootilisemaks, sest Houthi-mässuliste vastu võitlevad koalitsiooni räsivad üha sagedasemad sisetülid.

Näiteks Jeemeni edelaosas puhkesid pühapäeval kokkupõrked valitsusvägede ja Lõuna-Jeemeni separatistlike üksuste vahel. Varem on samad jõud koos Houthi-mässuliste vastu sõdinud, vahendas Yle.

Kokkupõrgetes hukkus vähemalt 10 ja sai vigastada umbes 100 inimest. Vägivald sai lõpu alles pärast seda, kui president Abd-Rabbu Mansour Hadi andis valitsusvägedele korralduse taganeda.

Uudisteagentuuri AFP andmetel võtsid separatistid Adenis enda kontrolli alla ka valitsuse peakorteri.

Jeemeni valitsus süüdistab nüüd separatiste riigipöördekatses. Separatistid omakorda süüdistavad valitsusvägesid provokatsioonis ja meeleavaldajate pihta tule avamises.

Separatistide eesmärgiks on saada Lõuna-Jeemenile ulatuslik autonoomia või isegi eraldi riik ehk taastada Lõuna-Jeemen iseseisva riigina nagu see oli enne 1990. aastal toimunud ühinemist.

Saudi Araabia juhitud koalitsioon on toetanud kodusõjas president Hadi valitsusvägesid sõjas šiiitlike Houthi-mässuliste vastu.

AFP andmetel jäid Adenis paiknevad Saudi Araabia ja Araabia Ühendemiraatide üksused pühapäevasest valitsusvägede ja separatistide kokkupõrkest kõrvale.

Araabia Ühendemiraadid on varem toetanud Lõuna-Jeemeni separatiste ja nende suhted president Hadiga on väidetavalt üsna pingelised.

Pühapäevane kokkupõrge iseloomustab Houthi-vastaste jõudude sisemist lõhestumist ning president Hadi mõjuvõimu murenemist. Hadi ise kusjuures viibib endiselt maapaos Saudi Araabias.

ÜRO on nimetanud Jeemeni kodusõda praeguse hetke kõige tõsisemaks humanitaarkriisiks maailmas. Jeemen oli vaene ja varasematest konfliktidest räsitud riik juba enne praeguse kodusõja algust ning võitlused ja Saudi Araabia korraldatud blokaad on olukorda veelgi hullemaks muutnud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: