Lõuna-Jeemeni separatistid tõrjusid valitsusjõud Adenist välja

Lõuna-Jeemeni separatistid Adenis 30. jaanuaril.
Lõuna-Jeemeni separatistid Adenis 30. jaanuaril. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Lõuna-Jeemeni separatistid on võtnud enda kontrolli alla peaaegu kogu Adeni linna ning sealsed valistusjõud on sisuliselt piiramisrõngasse võetud.

Peaminister Ahmed Obaid Bin Daghar viibib hetkel presidendipalees ning väidetavalt valmistub ta minekuks Saudi Araabiasse, kus viibib juba pikemat aega kodusõja keerises oleva riigi president Abed Rabbo Mansour Hadi, vahendas Yle.

Pühapäeval alanud kokkupõrgetes Lõuna-Jeemeni separatistide (STC) ja valitsusvägede vahel on praeguseks hukkunud vähemalt 36 ja saanud viga umbes 185 inimest. Vastaspoolte näol on tegu kunagiste liitlastega, kes on kodusõjas sõdinud üheskoos riigi ametlikku pealinna Sanaad enda käes hoidvate Houthi-mässulistega.

STC eesmärgiks on saada Lõuna-Jeemenile ulatuslik autonoomia või isegi eraldi riik ehk taastada Lõuna-Jeemen iseseisva riigina nagu see oli enne 1990. aastal toimunud ühinemist.

See tähendab, et Jeemeni kodusõda, milles on muutunud üha keerulisemaks. Kui varem olid ühel pool Saudi Araabia juhitud koalitsiooni toetatud Jeemeni valitsus ja selle liitlaseks olevad Lõuna-Jeemeni separatistid ning teisel pool Iraani poolt toetatud šiiitidest Houthi-mässulised (lisaks kolmanda osapoolena terrorirühmituste ISIS ja Al-Qaeda kohalikud harud), siis nüüd on tekkinud selge lõhe Houthi-mässuliste vastu sõdiva koalitsiooni ridades.

Kolm aastat Saudi Araabia juhitud koalitsiooni liikmeks olnud Araabia Ühendemiraadid toetavad nimelt eelkõige eelmisel aastal moodustatud Lõuna-Jeemeni separatistide liikumist ning suhtuvad president Hadisse skeptiliselt. President Hadi on Jeemeni moslemivennaskonna liitlane, seda organisatsiooni peavad Araabia Ühendemiraadid aga samuti terrorirühmituseks.

Araabia Ühendemiraadid on Lõuna-Jeemeni separatistide toetanud nii väljaõppe kui ka relvadega. Uudisteagentuurile Associated Press intervjuu andnud valitsusvägede ohvitser märkis, et Adenis võitlevate Lõuna-Jeemeni separatistide käes on olnud näha lausa Araabia Ühendemiraatide relvastusse kuuluvaid soomukeid.

Soome jaoks on tegu huvi pakkuva arenguga, sest Araabia Ühendemiraatidele kuulub ka 40 soomukit AMV 8x8, mis on toodetud Soomes ettevõtte Patria kontserni poolt ja mida on meedia märganud ka Jeemenis.

ÜRO on nimetanud Jeemeni kodusõda praeguse hetke kõige tõsisemaks humanitaarkriisiks maailmas. Sõjas on hukkunud rohkem kui 10 000 inimest ning kodust on põgenenud umbes kaks miljonit inimest. Jeemen oli vaene ja varasematest konfliktidest räsitud riik juba enne praeguse kodusõja algust ning võitlused ja Saudi Araabia korraldatud blokaad on olukorda veelgi hullemaks muutnud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: