Huthi mässulised teatasid Jeemeni ekspresidendi tapmisest

{{1512394380000 | amCalendar}}
Huthi mässulised Sanaas endise presidendi Ali Abdullah Saleh' residentsi juures.
Huthi mässulised Sanaas endise presidendi Ali Abdullah Saleh' residentsi juures. Autor/allikas: Mohammed Huwais/AFP/Scanpix

Jeemeni huthi mässulised teatasid esmaspäeval, et riigi mõjuvõimas ekspresident Ali Abdullah Saleh on tapetud.

Seni huthidega liidus olnud Saleh' toetajate ja šiiamässuliste vahel puhkesid eelmisel nädalal pealinnas Sanaas ägedad kokkupõrked. Laupäeval teatas Saleh, et lõpetab kolm aastat väldanud liidu huthidega.

Mässuliste kontrollitav siseministeerium teatas Saleh' tapmisest ja avaldas video, millel on väidetavalt ekspresidendi surnukeha.

Videost on näha, kuidas grupp huthisid tõstavad värvilisse tekki mässitud Saleh' surnukeha autosse. Ekspresidendi pea tagaosas on suur haav ja tema särk verine.

"Siseministeerium teatas omakaitsejõududega seotud kriisi lõppemisest, nende juht ja hulk tema kuritegelikke toetajaid on tapetud," teatas mässuliste telekanal Al-Masirah.

Saleh' erakond kinnitas, et Saleh on surnud. "Temast sai vabariigi kaitsel märter," ütles Rahvakongressi juht Faiqa al-Sayyid ning süüdistas Saleh' tapmises huthi mässulisi.

Sayyidi sõnul avasid huthid Saleh' ja teiste Rahvakongressi tippametnike pihta tule, kui nad üritasid põgeneda mässuliste kontrollitud pealinnast piirkonda, mis on kindlalt Saleh'le lojaalsete rühmituste kontrolli all.

Huthid peatasid neljaautolise konvoi umbes 40 kilomeetrit Sanaast lõunas ja lasid maha Saleh', erakonna peasekretäri Arif al-Zouka ja tema asetäitja Yasir al-Awadi, ütles sõjaväelasest allikas.

Mitu huthi sõjaväelasest allikat ütlesid, et Saleh tapeti, kui ta oli teel kodulinna Sanhani. Huthid järgnesid talle 20 soomukis, ründasid konvoid ja tapsid pea kõik, kes temaga olid, ütlesid anonüümsust palunud ametnikud.

Üks huthide meediaametnikest, Abdel-Rahman al-Ahnomi, ütles uudisteagentuurile Associated Press, et huthid tapsid Saleh', kui ta üritas põgeneda Saudi Araabiasse läbi pealinnast idas asuva Maribi provintsi.

Saleh' surm tähistab murret Jeemeni sisepoliitikas, sest Saleh oli aastakümneid riigi mõjuvõimsaim inimene. Ta valitses riiki üle kolme aastakümne ja püsis võtmetähtsana ka pärast vastu tahtmist tagasiastumist 2012. aastal.

Saleh suutis pikalt navigeerida Jeemeni keerulisel poliitmaastikul ning elas üle kodusõja, ülestõusu Jeemeni põhjaosas, terrorivõrgustiku Al-Qaeda tõusu Jeemeni lõunaosas ja 2011. aasta juunis ka atentaadi, milles ta sai raskelt viga.

2014. aastal astus ta liitu oma endiste vaenlaste, Jeemeni põhjaosast pärit huthi mässulistega, et maksta kätte nendele, kes ta 2012. aastal võimult tõrjusid. Analüütikute hinnangul poleks huthid suutnud hõivata pealinna Sanaad ilma Saleh' toetuseta.

Kuigi Saleh andis ameti käest, keeldus ta eksiili minemast, püsis oma erakonna ehk Rahvakongressi juhina ja kasutas oma mõjuvõimu kulisside tagant. Tema järel presidendiks saanud Abedrabbo Mansour Hadi ei suutnud oma võimu kehtestada ning pidi 2014. aastal alanud huthide pealetungi järel põgenema Saudi Araabiasse.

Saleh' liit huthidega hakkas hargnema 2017. aasta keskel ning väidetavalt olid vaidluse keskmes raha, võimujagamise piirid ja väidetavalt lepped, mille pooled olid teineteise tagaselja teistega sõlminud.

Kui Saleh ulatas eelmisel nädalal käe Saudi Araabia juhitud koalitsioonile, siis süüdistasid huthid teda suures reetmises ja pööramises alliansi vastu, millesse ta kunagi ei uskunud.

Isegi ilma Saleh' toetajateta on mässulised jätkuvalt võimsad ning pole selge, kui palju Saleh' toetajatest ilmajäämine neid nõrgestab. Viimase aastaga asusid huthid õõnestama Saleh' mõjuvõimu ja piirasid sõltuvust temast, kui meelitasid enda poolele Saleh' komandöre ja tugevdasid omaenda jõude.

Lisaks pole teada, kas Saleh'le lojaalsed üksused ja teda toetanud hõimud suudavad koonduda huthide vastu.

Saudi koalitsioon kutsus jeemenlasi lahkuma mässuliste aladelt Sanaas

Saudi Araabia juhitav koalitsioon kutsus esmaspäeval tsiviilisikuid lahkuma Jeemeni pealinnas Sanaas mässuliste kontrollitud aladelt.

"Koalitsioon kutsub tsiviilisikuid huthide kontrollitavatelt aladelt lahkuma," teatas koalitsioon pärast seda, kui Jeemeni president andis vägedele korralduse pealinn hõivata.

Jeemeni president Abedrabbo Mansour Hadi andis esmaspäeval oma vägedele korralduse hõivata pealinn Sanaa, kus eelmisel nädalal puhkesid mässuliste vahel kokkupõrked, ütles presidendi kantselei ametnik.

"President tegi Maribis viibivale asepresidendile Ali Mohsen al-Ahmar korralduse aktiveerida sõjaväeüksused ja liikuda pealinna poole," ütles anonüümsust palunud allikas.

Jeemeni valitsus pakub mässulistega sidemete katkestanuile amnestiat

Jeemeni rahvusvaheliselt tunnustatud valitsus teatas esmaspäeval, et pakub amnestiat kõigile, kes katkestavad sidemed huthi mässulistega.

"President kuulutab peagi välja amnestia kõigile, kes on teinud viimastel kuudel huthidega koostööd ja selle liitukuuluvuse tagasi võtnud," ütles peaminister Ahmad Obaid bin Daghr.

Jeemeni pealinna tabas õhurünnakute laine

Jeemeni pealinna Sanaad tabas esmaspäeval õhurünnakute laine, linnas puhkenud kokkupõrked mässuliste ja ekspresident Ali Abdullah Saleh' toetajate vahel on levinud ka ümbruskonda.

Õhulöögid tabasid siseministeeriumi ja rahvusvahelise lennuvälja ümbrust, mis mõlemad on huthi mässuliste kontrolli all.

Kohalike elanike teatel on kolmapäeval Saleh' toetajate ja huthi mässuliste kokkupõrked laienenud pealinna ümbrusse. Saleh' kodulinna Sanhani hõimuallikad teatasid ägedatest lahingutest ööl vastu esmaspäeva.

Allikas: AP-AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: