Norra ajaleht: Jeemenis kasutatakse Soomes toodetud soomukit

Patria AMV 8x8 Jeemenis.
Patria AMV 8x8 Jeemenis. Autor/allikas: Araabia Ühendemiraatide meedia/Norra ajaleht Verdens Gang

Norra suurim ajaleht Verdens Gang avaldas neljapäeval video, kus on näha, et Soome päritolu soomukit kasutatakse Jeemeni kodusõjas.

Ajalehe poolt avaldatud video on tehtud Araabia Ühendemiraatide uudisteagentuuri poolt ning seal on näha suure kuulipildujaga varustatud soomuk, mis meenutab Soomes valmistatud soomustransportööri Patria AMV 8x8, vahendas Yle.

Nimetatud soomukit toodab Patria kontsern, mille aktsiatest 50,1 protsenti kuulub Soome riigile ja 49,9 protsenti Norra riiklikule börsiettevõttele Kongsberg Defence Systems (KDS).

Patria müüs paar aastat tagasi Araabia Ühendemiraatidele 40 AMV 8x8 soomukit. Araabia Ühendemiraadid osalevad aga Saudi Araabia juhitud koalitsioonis, mis sõdib Jeemeni kodusõjas peamiselt šiiitlike Houthi-mässuliste vastu.

Saudi Araabia juhitud koalitsiooni tegevus ja tsiviilelanikele palju kannatusi põhjustanud sõjapidamismeetodid on pälvinud rohkelt kriitikat rahvusvahelistelt inimõigus- ja humanitaarorganisatsioonidelt. Muuhulgas on koalitsioon pommitanud ka koole ja haiglaid ning blokaadi tõttu on ÜRO seisukohal, et Jeemenis on praegu tegu maailma ühe suurema humanitaarkatastroofiga.

Patria äritegevuse juht Mika Kari tunnistas ajalehele Verdens Gang antud kommentaaris, et pildil on tõepoolest Patria soomuk. Kari tunnistas, et Patriani on juba varem jõudnud teateid, et nende toodangut on Jeemeni kodusõjas kasutatud.

Neljapäeval aga rõhutas Kari Yle uudistele, et Patria müüs 2016. aastal soomukid Araabia Ühendemiraatidele ilma relvastuseta ning neil puudub praegu informatsioon selle kohta, milliseid relvi on klient hiljem soomukite peale paigaldanud.

Hiljem pole Patria esitanud uusi eksporditaotlusi Araabia Ühendemiraatidesse või Saudi Araabiasse - välja arvatud seniste lepingutega seotud varuosade tarnimine.

Norra ametnikud on varem kinnitanud, et hetkel pole tõendeid, et Norra relvi oleks Jeemenis kasutatud. Samas teatas Oslo möödunud nädalal, et peatab igasuguse relvade ja laskemoona müügi Araabia Ühendemiraatidesse. Otsuse põhjustas muuhulgas uudis, mille kohaselt olevat Jeemeni konflikti raames kasutatud Norras toodetud mehitamata allveelaeva.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: