Poola valitsus kaitses peaministri avaldust holokausti kohta

{{1518960000000 | amCalendar}}
Poola peaminister Mateusz Morawiecki.
Poola peaminister Mateusz Morawiecki. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Poola valitsus kaitses pühapäeval peaminister Mateusz Morawiecki avaldust holokausti kohta, mida oli kritiseerinud teravalt Iisraeli valitsusjuht Benjamin Netanyahu.

"Peaminister Mateusz Morawiecki ei soovinud oma kommentaaridega Müncheni arutelu käigus mingil moel eitada holokausti ega asetada vastutust Natsi-Saksamaa sooritatud genotsiidi eest juutidest holokausti ohvritele," sõnas peaministri pressiesindaja Joanna Kopcińska.

Morawiecki ütles laupäeval Müncheni julgeolekukonverentsil, et Poola vastuoluline holokaustiseadus ei karista inimesi, kes ütlevad, et Teise maailmasõja ajal oli poolakatest inimõigusrikkujaid ja sõjakuritegude toimepanijaid

"Loomulikult ei karistata, ei nähta kuritegelikuna seda, kui öeldakse, et oli poola kurjategijaid, nagu oli ka juudi, vene ja ukraina kurjategijaid, mitte ainult saksa kurjategijaid," sõnas Morawiecki konverentsil.

Samuti Münchenis viibiv Netanyahu mõistis Morawiecki avalduse hukka. Poola peaministri selgitus näitas tema sõnul suutmatust mõista ajalugu ja tundlikkuse puudumist juutide tragöödia suhtes.

"Morawiecki on korduvalt ja kategooriliselt olnud vastu holokausti - Euroopa juutide mõrvamise - eitamisele, samuti antisemitismile igal kujul," sõnas pressiesindaja.

Poola senatis kiideti 1. veebruaril heaks holokausti ja natsi koonduslaagrite määratlust puudutav seaduseelnõu.

Eelnõu lubab määrata rahatrahvi või kuni kolmeaastase vangistuse Poola või välisriigi kodanikule, kes nimetab Natsi-Saksamaa surmalaagreid Poola surmalaagriteks.

Sama karistus ähvardab ka isikut, kes omistab "Poola riigile või rahvale süü või kaassüü kuritegude eest, mille pani toime Saksa Kolmas Reich, või muude inimsuse-, rahuvastaste ja sõjaroimade eest".

Pressiesindaja väitel tuleks avaldust "tõlgendada kui siirast üleskutset avatud arutelule juutide vastu holokausti ajal sooritatud kuritegude üle, hoolimata konkreetsetes kuritegudes osalenud isikute rahvusest".

"Iga kuritegu tuleb hinnata individuaalselt, mitte ükski konkreetne pahategu ei tohiks koormata vastutusega terveid riike, mis olid vallutatud ja orjastatud Natsi-Saksamaa poolt," ütles ta.

Netanyahu Poola peaministrile: holokausti avaldus on vastuvõetamatu

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ütles pühapäeval oma Poola ametivennale, et tolle avaldus holokausti juutidest toimepanijate kohta on vastuvõetamatu ja alusetu, teatas Netanyahu büroo.

"Peaminister Benjamin Netanyahu rääkis täna telefonitsi Poola peaministri Mateusz Morawieckiga," seisis avalduses.

"Ta ütles, et tehtud märkused olid vastuvõetamatud ja pole mingit alust võrrelda poolakate tegevust holokausti ajal juutide omaga," lisati avalduses.

Morawiecki, kes nagu Netanyahugi osales Müncheni julgeolekukonverentsil, vastas ajakirjanikule, kes rääkis talle oma ema napist pääsemisest gestaapo küüsist Poolas, kui oli kuulnud naabrite kavatsusest ta üles anda. Ajakirjanik küsis, kas sellest rääkimine on nüüd Poolas seadusvastane.

"Loomulikult (selle eest) ei karistata," vastas peaminister. "Ei käsitleta kuriteona seda, kui öeldakse, et oli poolakaist kurjategijaid, nagu oli ka juutidest, venelastest ja ukrainlastest kurjategijaid, mitte ainult sakslastest kurjategijaid," sõnas Morawiecki.

Tema avaldus valas veelgi õli tulle diplomaatilises tülis Iisraeliga, mille vallandas vastuolulise seaduse vastuvõtmine Poola senatis.

"Peaminister Netanyahu juhtis tähelepanu, et holokausti eesmärk oli hävitada juudi rahvas ja et kõik juudid olid surma mõistetud," märgitakse Iisraeli avalduses.

"Ta ütles oma Poola ametivennale, et Poolat puudutavaid moonutusi ei saa parandada teiste moonutuste abil. Pooled leppisid kokku, et riigi jätkavad dialoogi selles küsimuses ja et vastavad meeskonnad kohtuvad peagi."

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: