Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Yad Vashem taunis Iisraeli-Poola kokkulepet holokaustiseaduse kohta

Yad Vashemi keskus Jeruusalemmas.
Yad Vashemi keskus Jeruusalemmas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Üks maailma tähtsamaid holokausti mälestus- ja uurimiskeskusi taunis neljapäeval Iisraeli ja Poola kokkulepet Poola seaduse üle, mis keelab Natsi-Saksamaa kuritegusid Varssavile omistada.

Poola muutis Iisraelis vastuseisu tekitanud seadust eelmisel nädalal ja kõrvaldas sellest kriminaalkaristused ja rahatrahvid Poola süüdistamise eest.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu tegi koos Poola ametivenna Mateusz Morawieckiga ühisavalduse, mis ilmus hiljem mõlema riigi ajalehtedes.

Jeruusalemmas asuv mainekas Yad Vashemi holokaustikeskus avaldas aga neljapäeval nii muudetud seaduse kui ühisavalduse salvava analüüsi.

"Yad Vashemi ajaloolaste põhjalik analüüs näitab, et vaieldamatute faktidena esitatud ajaloolised väited ühisavavalduses sisaldavad ränki vigu ja pettusi."

Ühe eksliku väitena tuuakse esile ühisavalduse lause, et "arvukad poolakad" riskisid juute päästes eluga.

"Poolakate abi juutidele oli holokausti ajal üsna haruldane ning rünnakud ja isegi juutide tapmine üldlevinud nähtus," ütleb Yad Vashem.

Iisrael on varem väljendanud kartust, et holokausti üleelanuid võib anda kohtu alla, kui nende tunnistused puudutavad poolakaid, kes nende väitel olid seotud juutide tapmise või sakslastele väljaandmisega. USA hinnangul piirab seadus akadeemilist vabadust ning kahjustab Poola "strateegilist positsiooni".

Poola tahtis seadusega eeskätt vältida Auschwitz-Birkenau koonduslaagri nimetamist Poola koonduslaagriks.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: